Biuro Podróży Bajka, tel. +48 508 455 558
 
 

Szkoła Podstawowa, klasy 4-8 / Wycieczki 1 dniowe

Zapraszamy do zapoznania się z aktualną ofertą wycieczek dla grup na nowy rok szkolny 2022/2023.

Ze względu na dynamiczne zmiany na rynku ceny wycieczek są poglądowe i uzależnione od terminu wyjazdu. W celu potwierdzenia aktualnego cennika prosimy o kontakt z biurem.

Bałtów – park jurajski [PDF]

JuraPark (park dinozaurów)- zwiedzanie z przewodnikiem. Prehistoryczne Oceanarium. Zwierzyniec Bałtowski.  Sabatówka- Wioska Czarownic- spotkanie z prawdziwymi czarownicami wiedźmami i białą magią. Polska w Miniaturze- poznasz najciekawsze zabytki Polski.

Bełchatów [PDF]

Zwiedzanie interaktywnego muzeum o węglu PGE Giganty mocy połączone z warsztatami edukacyjnymi . Spacerując po wystawie poznamy historię węgla brunatnego  i odkryjemy tajniki produkcji prądu elektrycznego.

Białystok – Supraśl [PDF]

Białystok – zwiedzanie miasta z przewodnikiem: Pałac Branickich z parkiem pałacowym, Rynek Kościuszki, Ratusz, Skwer Ludwika Zamenhoffa (twórca esperanto), Bazylika Wniebowzięcia NMP. Supraśl- Muzeum Ikon,  Cerkiew Obronna.

Borysew zoo safari [PDF]

Pobyt na terenie parku gdzie dzikie zwierzęta z całego świata są na wyciągnięcie ręki. W dolinie Neru można spotkać najgroźniejsze zwierzęta. Na obszarze 25 hektarów żyje ponad 500 osobników z 5 kontynentów. Największą atrakcją parku są lwy białe, tygrysy bengalskie i tygrysy białe.

Ciechanów – Opinogóra [PDF]

Zwiedzanie Zamku Książąt Mazowieckich – spacer po basztach zamkowych wystawy stałej, pt. „Księstwo Mazowieckie 1200-1526 – intrygi, trucizny i smok, czyli 300 lat niezależnego Mazowsza”. Zwiedzanie Muzeum w Opinogórze z przewodnikiem: Pałacyk, Oficyna, Dwór. Spacer po ogrodzie. Lekcja muzealna np. Romantyków w Polsce było wielu …

Czarnolas – Szlakiem Jana Kochanowskiego [PDF]

Zwiedzanie z przewodniki Muzeum Jana Kochanowskiego. Wystawa stała ,,Jan Kochanowski- duch miejsca, klimat epoki”. Spacer po parku i szukanie słynnej fraszki ,,Na lipę”. Pomnik Jana Kochanowskiego. Zwoleń – wizyta w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego – krypta Kochanowskich. Centrum Regionalne. Sycyna – miejsce urodzenia Kochanowskiego.

Czersk – Warka [PDF]

Zamek w Czersku – udział w żywej lekcji historii, temat dostosowany do wieku grupy np. Początki państwa polskiego – mity i fakty, ekwipunek i techniki walki wojów piastowskich. Wizyta w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego – lekcja muzealna „Czarniecki zobowiązuje. Czyli jak z Polski Szwedów wypędziliśmy”, w której dowiemy się o wodzu, który zagościł w naszym hymnie.

Dzień w Twierdzy Modlin [PDF]

Program składa się z dwóch części – historyczno-krajoznawczej oraz przygodowej. Część pierwsza obejmuje zwiedzanie elementów Twierdzy Modlin z lokalnym przewodnikiem m.in. Brama ks. Poniatowskiego, Reduta Napoleona. Część przygodowa to zawody strzeleckie oraz gra terenowa.

Farma Iluzji [PDF]

Zwiedzanie Muzeum Iluzji, Latająca Chata, poszukiwanie rozwiązań zagadki Lewitujący Kran, Wiklinowy Labirynt, Tunel Zapomnienia, Lasek Doświadczeń, zaklęty staw, przygoda Trapera, świat do góry nogami w Zakręconym Domku, Lustrzany Labirynt, mini zoo, wizyta w tajemniczym Ames Roomie.

Góry Świętokrzyskie [PDF]

Dąb Bartek- najsłynniejsze drzewo w Polsce. Wejście na Św. Krzyż + taras widokowy gołoborze. Wizyta w Osadzie Średniowiecznej. Poznajemy stare obyczaje i zawody (odwiedzamy rzemieślników spod Świętego Krzyża: garncarza, cieślę, kowala, tkaczkę, zielarkę, gospodynię słowiańską, rymarza czy barcie bartnika).

Góry Świętokrzyskie z Zamkiem w Chęcinach [PDF]

Dąb Bartek- najsłynniejsze drzewo w Polsce. Wejście na Św. Krzyż + taras widokowy gołoborze. Zwiedzanie Zamku Królewskiego w Chęcinach – zwiedzanie zamku, lochu, skarbca, wejście na dwie baszty z punktami widokowymi, przymierzanie elementów zbroi rycerskich, zakuwanie w dyby, pokazy strzelania z broni historycznej.

Integracja – paintball [PDF]

Udział w turnieju paintball ( do dyspozycji grupy sprzęt, umundurowanie + 500 kulek dla każdego gracza). Celem jest nawiązanie współpracy zespołowej oraz komunikacji aby zrealizować określone zadania. Gra odbywa się na dużym leśnym terenie wraz z polaną, licznymi ściankami, przeszkodami czy tarczami do ćwiczeń celności.

Integracyjnie w Julinek Park [PDF]

Sugerowany program dla grup do V klasy SP

Udział w zajęciach sportowo-integracyjnych. W pakiecie pobytu: Park linowy, Kraina dmuchawców;  Wesołe miasteczko; Tor turbinowy; Ścianka wspinaczkowa; Minigolf; Plac zabaw; Wystawa sztuki cyrkowej; Poducha i żyroskop.

Kazimierz Dolny [PDF]

Spacer po mieście: zabytkowe kamieniczki, kościół farny, ruiny zamku, baszta, Góra Trzech Krzyży. Przejazd Melexem po Kazimierzu: spichlerze, przejazd przez miasteczko, wąwóz Korzeniowy Dół. Rejs statkiem po Wiśle.

Kazimierz Dolny – warsztaty z kogutem [PDF]

Spacer po mieście: zabytkowe kamieniczki, kościół farny, ruiny zamku, baszta, Góra Trzech Krzyży. Udział w warsztatach pt. „Warsztaty z kogutem” – Poznacie historię legendarnego koguta z Kazimierza Dolnego oraz będziecie uczestniczyć w pokazie przygotowywania i wyplatania kogutów.

Kazimierz Dolny – zwiedzanie i edukacja [PDF]

Udział w zajęciach edukacyjnych na terenie Muzeum Nadwiślańskim (temat zajęć dostosowany do wieku dzieci np. zajęcia ceramiczne, historia w monetach zapisana). Spacer z pilotem po mieście: zabytkowe kamieniczki Celejów, Górskich, Przybyłów, kościół farny. Przejazd melexami po Kazimierzu.

Kielce – geologicznie i aktywnie [PDF]

Zwiedzanie z przewodnikiem Rezerwatu Kadzielnia – rezerwat wpisany na listę UNESCO. Amfiteatr, Skałka Geologów. Zwiedzanie z przewodnikiem jednej z jaskiń na terenie rezerwatu – fragmenty podziemnego systemu krasowego powstałego w wapieniach w kenozoicznym okresie lądowym, najpewniej w neogenie, kilka lub kilkanaście milionów lat temu. LASER TAG! Czyli arena do elektronicznego paintball’a i zabawa laserami dla każdego.

Kielce – geologicznie i energetycznie [PDF]

Rezerwat Kadzielnia – rezerwat ścisłej przyrody nieożywionej z niezwykłą roślinnością w obrębie Skałki Geologów. Wejście do jaskini na terenie rezerwatu. Wizyta w Energetycznym Centrum Nauki – ekspozycja opowiada o energii i składa się z 28 interaktywnych stanowisk, przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania.

Kielce i Oblęgorek [PDF]

Zwiedzanie Pałacyku Henryka Sienkiewicza połączone z lekcją muzealną pt. Afrykańska podróż Henryka Sienkiewicza a powieść „ W pustyni i w puszczy”. Spacer ul. Sienkiewicza w kierunku pomnika Dzika Kiełka. Wizyta w Muzeum Historii Kielc – lekcja muzealna pt. Herb Kielc.

Kłodawa [PDF]

Wizyta w Kopalni Soli w Kłodawie: zwiedzania obejmuje prelekcję n/t historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli, zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi (zjazd windą z prędkością 6 m/s pozostawia człowiekowi niezapomniane wrażenia), przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi – opiekunki górników solnych.

Liw – Węgrów [PDF]

Zwiedzanie ruin zamku z przewodnikiem: Sala Rycerska, Zbrojownia, Wieża. Udział w lekcji o legendach pt. „Zamek w Liwie owiany legendą.” Węgrów: spacer po rynku, zwiedzanie Bazyliki Mniejszej.

 

Łódź – Muzeum Fabryki i Centrum Nauki Experymentarium [PDF]

Muzeum Fabryki – zwiedzanie z przewodnikiem wystawy prezentującej dzieje fortuny Poznańskich.  Gra-warsztat: „Miasto w mieście”- czyli próba stworzenia własnego przedsiębiorstwa. Centrum Nauki Experymenatrium: zwiedzanie z przewodnikiem połączone z grą tematyczna. LaserArena.

Łódź – Muzeum Kinematografii i Pałac Poznańskiego [PDF]

Zwiedzanie Muzeum Kinematografii i udział w lekcji muzealnej pt. Zawody filmowe i około filmowe. Wizyta w Pałacu Poznańskiego – Muzeum Miasta Łodzi- spacer z przewodnikiem po pałacu, który posłużył jako scenografia do jednego z najsłynniejszych filmów Andrzeja Wajdy ,,Ziemia Obiecana”.

Łódź – Szlakiem Murali [PDF]

Zwiedzanie miasta z przewodnikiem ,,Szlakiem Murali”. W okresie PRL-u powstało w Łodzi około 200 reklam ściennych tego typu. Najdłuższy mural miał 270 metrów i reklamował Zakłady Przemysłu Wełnianego „Wiosna Ludów”. Wizyta w Pałacu Poznańskiego – Muzeum Miasta Łodzi.

Łódź filmowa i fabryczna [PDF]

Panoramiczny objazd Łodzi (m.in. przejazd obok łódzkiej „Filmówki” i Muzeum Kinematografii. ) Wizyta w dzielnicy Księży Młyn, będąca niegdyś własnością K.G.Scheiblera. Spacer z przewodnikiem po najsłynniejszej ulicy Łodzi PIOTRKOWSKIEJ (wille, kamienice, słynne pomniki, kościoły, dzieje rodzin fabrykanckich, ławeczka Tuwima, Aleja Gwiazd, Grand Hotel, Fortepian Rubinsteina). Wizyta w Pałacu Poznańskiego – Muzeum Miasta Łodzi- spacer z przewodnikiem po pałacu, który posłużył jako scenografia do jednego z najsłynniejszych filmów Andrzeja Wajdy ,,Ziemia Obiecana”.

Łódź z grą miejską [PDF]

Zwiedzanie miasta w formie gry miejskiej pt. Tajemnice ślepego Maksa – to dobry pomysł dla osób lubiących historie rodem z kryminału oraz dedukcję i rozwiązywanie zagadek. Wizyta w Muzeum Fabryki w Łodzi. Gra-warsztat: „Miasto w mieście”- czyli próba stworzenia własnego przedsiębiorstwa.

Łódź z wizytą w ZOO [PDF]

Zwiedzanie miasta z przewodnikiem : Dzielnica Księży Młyn najsłynniejsza ulica Łodzi- PIOTRKOWSKA (wille, kamienice, słynne pomniki, kościoły, dzieje rodzin fabrykanckich, ławeczka Tuwima.  Zajęcia edukacyjne w Orientarium na terenie ZOO Łódź .Orientarium to najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo Wschodnie.

Lublin – Kozłówka [PDF]

Lublin – wizyta w Podziemnej Trasie Turystyczne. Spacer po mieście z pilotem. Kozłówka – wizyta w Muzeum Zamoyskich- zwiedzanie z przewodnikiem (pałac, park, powozownia, galeria socrealizmu, kaplica, wystawy czasowe).

Lublin – podziemia i tradycyjne przepisy [PDF]

Zwiedzanie miasta z przewodnikiem: Wzgórze Zamkowe, Stare Miasto – Brama Grodzka, Plac po Farze, Rynek z Trybunałem Koronnym, Bazylika Ojców Dominikanów, Archikatedra, Brama Krakowska, Nowy Ratusz. Wizyta w Regionalnym Muzeum Cebularza . Wizyta w Podziemnej Trasie Turystycznej.

Lublin z grą miejską

Zwiedzanie Lublina w formie gry miejskiej. Zwiedzanie wymagające będzie od uczestników aktywności, interakcji z przestrzenią miasta, rozwiązywania zagadek, wykonywania zadań i samodzielnego poszukiwania odpowiedzi. Ten sposób odkrywania Lublina dostarcza zwiedzającym wyjątkowych emocji.  Wizyta w Podziemnej Trasie Turystycznej.

Majdanek [PDF]

Sugerowany program dla grup od VII klasy SP.

Pobyt na terenie Muzeum na Majdanku połączony z aktywnym udziałem młodzieży w zajęciach edukacyjnych: prezentacja multimedialna lub projekcja filmowa lub analiza źródeł historycznych; pogadanka; zwiedzanie byłego obozu koncentracyjnego.

Mandoria – Rodzinny Park Rozrywki [PDF]

Wizyta w Parku Przygody Mandoria – Miasto Przygód– całoroczny kompleks –tematyczny park gdzie renesansowa Europa łączy się z nowoczesnością, XVI-wieczne miasto handlowe zmienia się w park rozrywki. Podczas wizyty zobaczysz: Najdłuższy w Polsce roller-coaster „pod dachem”, Olbrzymi okręt wirujący nad portem, Karuzela z łódkami na wodzie, Jeden z największych figlorajów w kraju i wiele, wiele innych…

Matecznik Mazowsze [PDF]

Spektakl dla dzieci, pt. ,,Magiczna Podróż – musical poprowadzi nas przez różne regiony Polski, ucząc dzieci szacunku do polskiej kultury ludowej. Zwiedzanie kulis Mazowsza. Warsztaty taneczne dla dzieci prowadzone przez znakomitych artystów-solistów zespołu.

Modne Mazowsze [PDF]

Wizyta w Parku ,,Dolina Wkry” – najlepszy produkt turystyczny Mazowsza 2021 roku . Udział w warsztatach przyrodniczych na terenie parku (tematyka warsztatu dostosowana do wieku dzieci). Spacer wśród koron drzew. Wejście na wieże widokową. Park linowy  – trasa „średnia”.

Nieborów – pałac z warsztatami [PDF]

Nieborów – zwiedzanie z przewodnikiem zespołu pałacowo – ogrodowego w Nieborowie. Wystawa Manufaktury Majoliki. Udział w warsztatach rękodzieła ludowego w łowickiej chałupie.

Oświęcim [PDF]

Sugerowany program dla grup od VII klasy SP.

Zwiedzanie Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau, byłego obozu zagłady. W trakcie pobytu przejście przez Auschwitz I: Brama „Arbeit macht frei”, Plac apelowy. Auschwitz II-Birkenau: Brama Śmierci, Rampa, Ruiny komory gazowej i krematorium nr II lub nr III , Barak dziecięcy w obozie kobiecym.

Płock – Czerwińsk [PDF]

Zwiedzanie miasta z przewodnikiem: Bazylika Katedralna, opactwo pobenedyktyńskie, Wzgórze Tumskie, Muzeum Diecezjalne, Stary Rynek, nabrzeże wiślane. Rejs statkiem po Wiśle. Przejazd do Czerwińska. Zwiedzanie Bazylika Zwiastowania NMP – Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.

Płock – gra miejska [PDF]

Zwiedzanie miasta w formie gry miejskiej: Uczestnicy podzieleni na grupy otrzymują specjalnie opracowane mapki i zestawy zadań w formie wierszowanych zagadek. Celem zabawy jest dotarcie do wyznaczonych miejsc i udzielenie odpowiedzi na pytania związane z historią miejsca lub ludzi z nim związanych. Po drodze gracze spotykają przewodników udzielających dodatkowych informacji o danym miejscu. Gra kończy się rozdaniem certyfikatu i drobnych upominków dla zwycięskiej grupy. Wizyta w Płockim ZOO.

Płock – Sierpc [PDF]

Zwiedzanie miasta w formie gry miejskiej: Uczestnicy podzieleni na grupy otrzymują specjalnie opracowane mapki i zestawy zadań w formie wierszowanych zagadek. Celem zabawy jest dotarcie do wyznaczonych miejsc i udzielenie odpowiedzi na pytania związane z historią miejsca lub ludzi z nim związanych. Po drodze gracze spotykają przewodników udzielających dodatkowych informacji o danym miejscu. Zwiedzanie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Poleski Park Narodowy [PDF]

Projekcja filmu o Poleskim Parku Narodowym, zwiedzanie Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego połączone z oglądaniem małych żółwików+ warsztat. Zwiedzanie ścieżki przyrodniczej, np. ,,Dąb Dominik”, ognisko integracyjne na zakończenie zwiedzania (dla chętnych).

Pułtusk [PDF]

Udział w lekcji na Zamku w Pułtusku na temat odpowiedniego zachowania się przy stole. Uroczysty obiad – praktyczna część szkolenia . Spacer z pilotem po rynku.

Radom – spotkanie ze sztuką [PDF]

Wizyta w Muzeum im. Jacka Malczewskiego – udział w warsztatach manualnych. Wizyta w Centrum Rzeźby Polskiej – Orońska gra terenowa + warsztat – uczestnicy poznają przestrzeń orońskiego parku. Scenariusze gier poruszają wątki przyrodnicze, historyczne i artystyczne.

Sandomierz [PDF]

Spacer po Starym Mieście: Rynek, Ratusz, Mury, Ucho Igielne, Pałac Biskupów, Collegium Gostomianum, kościół św. Jakuba, Podziemna Trasa Turystyczna, Zbrojownia Rycerska – humorystyczny spektakl.  Rejs statkiem po Wiśle.

Spływ kajakowy – KLASOWA INTEGRACJA [PDF]

Spływ kajakowy rzeką Jeziorką. Trasa Piaseczno – Konstancin Jeziorna. Trasa rekreacyjna o długości 12 km. Czas spływu ok 4h ( uzależnione od kondycji grupy).

Sulejówek Miłosna – Muzeum J. Piłsudskiego [PDF]

Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy stałej „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867 – 1935”. Udział w warsztatach terenowych w ogrodzie historycznym pt. ,,Krokiet, pszczoły i warzywniak „.

Szydłowiec – Radom [PDF]

Szydłowiec spacer z przewodnikiem po mieście: Ratusz, Kościół św. Zygmunta, Góra Trzech Krzyży. Muzeum instrumentów ludowych na zamku. Muzeum Wsi Radomskiej – udział w lekcji na terenie skansenu: pogadanka, zajęcia manualne, zwiedzanie skansenu.

Tomaszów Mazowiecki – historia i przyroda [PDF]

Bunkier w Konewce – wizyta na terenie byłego kompleksu niemieckich schronów. Groty Nadgórzyckie – podczas zwiedzania dowiemy się ile kwarcu znajduje się w tutejszym piasku i dlaczego jest tak bardzo unikalny. Skansen Rzeki Pilicy – zwiedzanie z przewodnikiem muzeum na wolnym powietrzu, które poświęcone jest tematyce rzeki.  Spacer ścieżką przyrodniczą do rezerwatu ,,Niebieskie Źródła”.

Tomaszów Mazowiecki intergacyjnie [PDF]

Program przeznaczony dla uczniów klas 4-6

Bunkier w Konewce – wizyta na terenie byłego kompleksu niemieckich schronów. Park linowy – przejście trasą średnią, która składa się z kilkunastu przeszkód np. most birmański, tyrolka, złośliwe belki, sieci czy most zwodzony oraz możliwość korzystania z infrastruktury obiektu. Rezerwat Niebieskie Źródła.

Toruń [PDF]

Zwiedzanie miasta z przewodnikiem: Rynek Staromiejski, Ratusz, Dwór Artusa, pomnik Mikołaja Kopernika, Fontanna Flisaka, Dom Kopernika, Krzywa Wieża, Mury Obronne, Spichlerze, Katedra Świętojańska. Seans w planetarium. Warsztat wypieku piernika.

Toruń z militarną grą [PDF]

Gra miejska Bunkier – Wisła – Opowiada ona o czasach II Wojny Światowej w Toruniu i generał Elżbiecie Zawadzkiej. Scenerią gry będzie obszar starówki. Będziecie działać w kilku drużynach, a na końcu połączycie zdobyte informacje dla osiągnięcia wspólnego celu. Warsztat wypieku piernika.  Wejście do Bunkru – Wisła – W Bunkrze Wisła mamy możliwość przeżycia symulacji nalotu bombowego!

Tradycje świętokrzyskie [PDF]

Wizyta w Izbie Regionalnej w okolicach Chęcin- Gościńcu u Chłopa świętokrzyskiego. Udział w warsztatach edukacyjnych. Pokazanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionu. Zwiedzanie Zamku Królewskiego w Chęcinach

Treblinka – Tykocin [PDF]

Sugerowany program dla grup od VII klasy SP.
Treblinka – zwiedzanie Muzeum Walki i Męczeństwa. Tykocin: spacer po mieście –  Rynek, Pomnik Stefana Czarnieckiego, kościół p.w. Trójcy Świętej. Muzeum w Tykocinie – Wielka Synagoga. Zwiedzanie połączone z lekcją.

Uniejów – termy i wioska indiańska [PDF]

Pobyt na basenach termalnych w Uniejowie – 2h w strefie basenowej. Zwiedzanie wioski indiańskiej w przewodnikiem. Podczas pobytu: malowanie twarzy, strzelanie z łuku, strzelanie z dmuchawki, rzuty włócznią i rzutkami do celu.

Węgrów – Korczew – Drohiczyn [PDF]

Węgrów – spacer po rynku. Zwiedzanie Bazyliki Mniejszej: legendy o J. Twardowskim, tajemnice lustra Twardowskiego.  Korczew n/Bugiem – spacer po parku, zwiedzanie barokowego pałacu – dawna rezydencja Wiktoryna Kuczyńskiego zwanego ,,Królem Podlasia” .  Drohiczyn – spacer po historycznej stolicy Podlasia, Góra Zamkowa, Muzeum Kajakarstwa.

Wodna zabawa w Suntago [PDF]

Wizyta w Suntago Park of Poland – 4-godzinna zabawa w strefie Jamango. Tropikalny, termalny, a może gigantyczny basen z falą? Na uczestników czeka aż kilka różnych basenów, ok. 30 zjeżdżalni wodnych.

Z wizytą u Radziwiłów – Liw, Węgrów, Starawieś [PDF]

Liw – zwiedzanie ruin zamku z przewodnikiem: Sala Rycerska, Zbrojownia, Wieża. Węgrów – rynek, Bazylika Mniejsza, Lustro Twardowskiego, VIII wieczny Zajazd Gdański, kaplica ewangelicka, nagrobki szkockie, zespół klasztorny reformatów z VIII wieku. Starawieś – zwiedzanie barokowego pałacu – dawnej rezydencji Radziwiłłów.

Żelazowa Wola – Arkadia – Nieborów [PDF]

Żelazowa Wola – spacer po parku, wejście do Domu Urodzenia F. Chopina – wystawa stała, pawilon Preludium – wystawa czasowa. Nieborów – zwiedzanie z przewodnikiem zespołu pałacowo – ogrodowego. Arkadia : Przybytek Arcykapłana, Świątynia Diany (Miłości, Mądrości), Grota Sybilli, Grobowiec na Wyspie Topolowej, Domek Gotycki, Grobowiec Złudzeń …

Żelazowa Wola – Granica [PDF]

Żelazowa Wola – park, Dom Urodzenia Fryderyka Chopina.  Granica – Muzeum Kampinoskiego Parku Narodowego. Spacer z przewodnikiem edukacyjną ścieżką przyrodniczą w miejsca ścisłej ochrony w poszukiwaniu fauny i flory parku.

Ziemia Łęczycka: Łęczyca – Tum – Kwiatkówek [PDF]

Łęczyca – zwiedzanie zamku królewskiego oraz udział w lekcji muzealnej: Regionalne wierzenia, legendy i opowieści ze szczególnym uwzględnieniem diabła Boruty. Tum – romańska kolegiata. Kwiatkówek – Skansen Ziemi Łęczyckiej.

Żyrardów – miasto włókiennictwa [PDF]

Zwiedzanie miasta z przewodnikiem m.in. obiekty pofabrycznych, podwórka w dzielnicy robotniczej, obiektów kultury, przy placu Jana Pawła II, neogotycki kościół farny pw. Matki Bożej Pocieszenia,  wille dyrektorskie, pałacyk Dittricha (z zewnątrz). Wizyta w Muzeum Lniarstwa im.  Filipa De Girarda – zwiedzanie z przewodnikiem.

Żyrardów – Radziejowice [PDF]

Wizyta w Muzeum Lniarstwa im.  Filipa De Girarda – zwiedzanie z przewodnikiem. Długo wyczekiwana wystawa prezentująca park maszynowy ostatniej w Polsce Fabryki Lnianych Tkanin Żakardowych. Zwiedzanie z przewodnikiem zespołu pałacowo-parkowego w Radziejowicach.

Żyrardów – Sochaczew [PDF]

Wizyta w Muzeum Lniarstwa im. Filipa De Girarda – zwiedzanie z przewodnikiem. Długo wyczekiwana wystawa prezentująca park maszynowy ostatniej w Polsce Fabryki Lnianych Tkanin Żakardowych wypełnia już wnętrze jednej z hal Muzeum Lniarstwa. Zwiedzanie Muzeum Kolei Wąskotorowej z przewodnikiem. Unikatowa w skali europejskiej kolekcja taboru wąskotorowego.