Biuro Podróży Bajka, tel. 22 592 36 16
 
 

Szkoła Podstawowa, klasy 1-3 / Wycieczki Tematyczno - świąteczne

1. Wielkanoc: Lublin [PDF]

Zwiedzanie z przewodnikiem skansenu – Muzeum Wsi Lubelskiej.  Udział w lekcji muzealnej pt. Plastyka obrzędowa – pisanki „wydrapywanki”. Wizyta w Regionalnym Muzeum Cebularza – interaktywny pokaz z udziałem legendarnej Esterki.

2. Wielkanoc: wiosna na Mazowszu [PDF]

Zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji w dworze, powozowni oraz galerii rzeźby.  Multimedialna prelekcja o zwyczajach i obrzędach wiosennych na Mazowszu. Przejazd wozem po terenie skansenu. Pokaz i warsztaty wyrobu palmy wielkanocnej i pisanki.

3. Wielkanocne palmy: Ciechanowiec -Liw [PDF]

Zwiedzanie muzeum z przewodnikiem oraz udział w warsztatach świątecznych. Uczestnicy warsztatów poza samodzielnym wykonaniem palmy wielkanocnej zapoznają się z tradycją „Niedzieli Palmowej” na Podlasiu i w innych regionach Polski, zwyczajami oraz znaczeniem obrzędowym palmy.

4. Wielkanoc: Przyszliśmy po Dyngusie [PDF]

Sromów- Łowicz- Żelazowa Wola

Wizyta w Muzeum Łowicza : Udział w zajęciach edukacyjnych „Przyszliśmy tu po dyngusie”- łowicka obrzędowość wielkanocna – lekcja połączona z warsztatami plastycznymi. Wizyta w Muzeum Ludowym Rodziny Brzozowskich w Sromowie. Spacer po parku w Żelazowej Woli, wejście do Domu Urodzenia Fryderyka Chopina.

5. Wielkanoc na Ziemi Łowickiej [PDF]

Zwiedzanie z przewodnikiem zespołu pałacowo – ogrodowego w Nieborowie. Wystawa Manufaktury Majoliki – nieborowska, tradycyjna ceramika: naczynia serwisowe, kafle. Udział w warsztatach rękodzieła ludowego w łowickiej chałupie. Warsztat wyrobu palmy wielkanocnej lub pisanki.

6. Wielkanoc: Teatr i skansen w Radomiu [PDF]

Wizyta w Teatrze Powszechnym w Radomiu- spektakl dla dzieci. Przejazd do Muzeum Wsi Radomskiej. Zwiedzanie skansenu z przewodnikiem połączone z warsztatami: opowiemy o zwyczajach ludowych, tradycjach związanych z Wielkim Postem i Świętami Zmartwychwstania Pańskiego. Każdy uczeń będzie mógł wykonać tradycyjną palmę radomską.

Andrzejki: skansen w Sierpcu [PDF]

Zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji, wystawy stałej na terenie dworu szlacheckiego, powozowni oraz galerii rzeźby. Pogadanka na temat wróżb andrzejkowych i katarzynkowych. Wspólne zabawy we wróżby: lanie wosku, wróżenie z jabłka, ustawianie butów, wróżby z grochu.

Mikołajki : Kielce geologicznie [PDF]

Wizyta w Energetycznym Centrum Nauki – interaktywna wystawa, dzięki której wyruszycie w podróż do świata energii. Wizyta w Geoparku w Kielcach- zwiedzanie wystawy stałej, czyli wejście do wnętrza Ziemi. Ponadto w programie: seans w kinie w kapsule 5D, wirtualna jaskinia oraz zajęcia praktyczne.

Mikołajki: Fabryka Bombek + Teatr w Łodzi [PDF]

Wizyta w Teatrze Piccolo w Łodzi- spektakl dla dzieci. W roku 2019/2020 Teatr wystawia następujące sztuki dla najmłodszych widzów: Bałwankowa Kraina, Opowieść o prawdziwym Mikołaju,Doktor Nieboli. Wizyta w Fabryce Bombek w Piotrkowie Trybunalskim. Podczas wizyty dzieci zwiedzają z przewodnikiem czynną fabrykę szkła i bombek, maja okazję zaobserwować od początku jak powstaje szklana bombka, a następnie zwiedzanie łączy się z wyrobem własnej szklanej ozdoby choinkowej. Dzieci dostają trzy gotowe bombki i narzędzia do ozdoby i malowania.

Mikołajki: Legenda o Świętym Mikołaju w skansenie i Teatr w Radomiu [PDF]

Wizyta w Teatrze Powszechnym w Radomiu- spektakl dla dzieci np. ,,Kopciuszek”, ,,Calineczka”, ,,Czerwony Kapturek- zabawa w teatr”, ,,Nieznośka i Kmieć”, ,, Tygrys Pietrek”, ,,O Krokodylu i Królu Daktylu”, ,,Baśń o dzielnym Radomirze”. Spektakl połączony jest z wizytą Św. Mikołaja.  Zwiedzanie skansenu z przewodnikiem połączone z warsztatami o tematyce Bożego Narodzenia. „Legenda o Świętym Mikołaj” – dzieci poznają postać Świętego Mikołaja oraz mity i legendy z nim związane, wykonują pracę plastyczną „ List do Świętego Mikołaja”. Na wszystkich uczestników czeka słodka niespodzianka.

Mikołajki: skansen w Sierpcu [PDF]

Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy Bożonarodzeniowej, ekspozycji w dworze, powozowni oraz galerii rzeźby. Spotkanie z Mikołajem (możliwość rozdania przywiezionych ze sobą prezentów).  Multimedialna prelekcja o zwyczajach i obrzędach bożonarodzeniowych. Przejazd wozem po terenie skansenu.