Biuro Podróży Bajka, tel. 22 592 36 16
 
 

Szkoła Podstawowa, klasy 4-8 / Wycieczki Tematyczno - świąteczne

1. Wielkanoc: Lublin [PDF]

Zwiedzanie z przewodnikiem skansenu – Muzeum Wsi Lubelskiej.  Udział w lekcji muzealnej pt. Plastyka obrzędowa – pisanki „wydrapywanki”. Wizyta w Regionalnym Muzeum Cebularza – interaktywny pokaz z udziałem legendarnej Esterki.

2. Wielkanoc: wiosna na Mazowszu [PDF]

Zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji w dworze, powozowni oraz galerii rzeźby.  Multimedialna prelekcja o zwyczajach i obrzędach wiosennych na Mazowszu. Przejazd wozem po terenie skansenu. Pokaz i warsztaty wyrobu palmy wielkanocnej i pisanki.

3. Wielkanocne palmy: Ciechanowiec -Liw [PDF]

Zwiedzanie muzeum z przewodnikiem oraz udział w warsztatach świątecznych. Uczestnicy warsztatów poza samodzielnym wykonaniem palmy wielkanocnej zapoznają się z tradycją „Niedzieli Palmowej” na Podlasiu i w innych regionach Polski, zwyczajami oraz znaczeniem obrzędowym palmy.

4. Wielkanoc: Przyszliśmy po Dyngusie [PDF]

Sromów- Łowicz- Żelazowa Wola

Wizyta w Muzeum Łowicza : Udział w zajęciach edukacyjnych „Przyszliśmy tu po dyngusie”- łowicka obrzędowość wielkanocna – lekcja połączona z warsztatami plastycznymi. Wizyta w Muzeum Ludowym Rodziny Brzozowskich w Sromowie. Spacer po parku w Żelazowej Woli, wejście do Domu Urodzenia Fryderyka Chopina.

5. Wielkanoc na Ziemi Łowickiej [PDF]

Zwiedzanie z przewodnikiem zespołu pałacowo – ogrodowego w Nieborowie. Wystawa Manufaktury Majoliki – nieborowska, tradycyjna ceramika: naczynia serwisowe, kafle. Udział w warsztatach rękodzieła ludowego w łowickiej chałupie. Warsztat wyrobu palmy wielkanocnej lub pisanki.

Andrzejki: skansen w Sierpcu [PDF]

Zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji, wystawy stałej na terenie dworu szlacheckiego, powozowni oraz galerii rzeźby. Pogadanka na temat wróżb andrzejkowych i katarzynkowych. Wspólne zabawy we wróżby: lanie wosku, wróżenie z jabłka, ustawianie butów, wróżby z grochu.

Mikołajki : Kielce geologicznie [PDF]

Wizyta w Energetycznym Centrum Nauki – interaktywna wystawa, dzięki której wyruszycie w podróż do świata energii. Wizyta w Geoparku w Kielcach- zwiedzanie wystawy stałej, czyli wejście do wnętrza Ziemi. Ponadto w programie: seans w kinie w kapsule 5D, wirtualna jaskinia oraz zajęcia praktyczne.

Mikołajki: Centrum Experymentarium i Muzeum Fabryki w Łodzi

Muzeum Fabryki – zwiedzanie z przewodnikiem wystawy prezentującej dzieje fortuny Poznańskich.  Gra-warsztat: „Miasto w mieście”- czyli próba stworzenia własnego przedsiębiorstwa.
Centrum Nauki Experymenatrium: zwiedzanie z przewodnikiem połączone z grą tematyczna. LaserArena.

Mikołajki: Fabryka Bombek+ Bełchatów [PDF]

Bełchatów: zwiedzanie interaktywnego muzeum o węglu PGE Giganty mocy. Spacerując po wystawie poznamy historię węgla brunatnego i odkryjemy tajniki produkcji prądu elektrycznego. Wizyta w Fabryce Bombek. Podczas wizyty dzieci zwiedzają z przewodnikiem czynną fabrykę szkła i bombek, maja okazję zaobserwować od początku jak powstaje szklana bombka, a następnie zwiedzanie łączy się z wyrobem własnej szklanej ozdoby choinkowej. Dzieci dostają trzy gotowe bombki i narzędzia do ozdoby i malowania.

Mikołajki: świąteczny Toruń [PDF]

Udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym w Toruniu.  Warsztat wypieku piernika – stworzenie własnej ozdoby dekoracyjno- świątecznej z ciasta piernikowego. Dom Legend Toruńskich- legendy o dawnych rycerzach krzyżackich, co to miasto Toruń założyli i o dzwonie Tuba Dei, który ku chwale Boga zawieszonym został w wieży katedralnej. O pladze żab, jaka niegdyś miasto nawiedziła i o dzielnym flisaku.

Mikołajki: Wigilia i Boże Narodzenie w Skansenie + Teatr Radom [PDF]

Wizyta w Teatrze Powszechnym w Radomiu- spektakl dla dzieci np. ,,,Ania z Zielonego Wzgórza”, Tajemniczy Ogród”, ,,Człowiek z La Manchy”, ,,Skrzypek na dachu”. Spektakl połączony jest z wizytą Św. Mikołaja. Zwiedzanie skansenu z przewodnikiem połączone z warsztatami o tematyce Bożego Narodzenia. „Wigilia i Boże Narodzenie” – Wigilia rozpoczyna Święta Bożego Narodzenia. O zwyczajach, obrzędach i tradycjach świątecznych opowiemy na lekcji. Dzieci będą mogły wykonać tradycyjne ozdoby choinkowe.