Biuro Podróży Bajka, tel. 22 592 36 16
 
 

1. Mikołajki: Fabryka Bombek + Teatr w Łodzi [PDF]

Wizyta w Teatrze Piccolo w Łodzi- spektakl dla dzieci. W roku 2020/2021 Teatr wystawia następujące sztuki dla najmłodszych widzów: Bałwankowa Kraina, Opowieść o prawdziwym Mikołaju,Doktor Nieboli. Wizyta w Fabryce Bombek w Piotrkowie Trybunalskim. Podczas wizyty dzieci zwiedzają z przewodnikiem czynną fabrykę szkła i bombek, maja okazję zaobserwować od początku jak powstaje szklana bombka, a następnie zwiedzanie łączy się z wyrobem własnej szklanej ozdoby choinkowej. Dzieci dostają trzy gotowe bombki i narzędzia do ozdoby i malowania.

2. Mikołajki: Centrum Experymentarium i Muzeum Fabryki w Łodzi [PDF]

Muzeum Fabryki – zwiedzanie z przewodnikiem wystawy prezentującej dzieje fortuny Poznańskich.  Gra-warsztat: „Miasto w mieście”- czyli próba stworzenia własnego przedsiębiorstwa.
Centrum Nauki Experymenatrium: zwiedzanie z przewodnikiem połączone z grą tematyczna. LaserArena.

3. Mikołajki: Legenda o Świętym Mikołaju w skansenie i Teatr w Radomiu [PDF]

Wizyta w Teatrze Powszechnym w Radomiu- spektakl dla dzieci np. ,,Kopciuszek”, ,,Calineczka”, ,,Czerwony Kapturek- zabawa w teatr”, ,,Nieznośka i Kmieć”, ,, Tygrys Pietrek”, ,,O Krokodylu i Królu Daktylu”, ,,Baśń o dzielnym Radomirze”. Spektakl połączony jest z wizytą Św. Mikołaja.  Zwiedzanie skansenu z przewodnikiem połączone z warsztatami o tematyce Bożego Narodzenia. „Legenda o Świętym Mikołaj” – dzieci poznają postać Świętego Mikołaja oraz mity i legendy z nim związane, wykonują pracę plastyczną „ List do Świętego Mikołaja”. Na wszystkich uczestników czeka słodka niespodzianka.

Andrzejki: skansen w Sierpcu

Zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji, wystawy stałej na terenie dworu szlacheckiego, powozowni oraz galerii rzeźby. Pogadanka na temat wróżb andrzejkowych i katarzynkowych. Wspólne zabawy we wróżby: lanie wosku, wróżenie z jabłka, ustawianie butów, wróżby z grochu.

Bałtów – Jura Park [PDF]

JuraPark (park dinozaurów)- zwiedzanie z przewodnikiem. Prehistoryczne Oceanarium. Zwierzyniec Bałtowski.  Sabatówka- Wioska Czarownic- spotkanie z prawdziwymi czarownicami wiedźmami i białą magią. Polska w Miniaturze- poznasz najciekawsze zabytki Polski.

Bałtów – Pacanów [PDF]

Wizyta w Parku Jurajskim w Bałtowie . JuraPark , Prehistoryczne Oceanarium, Zwierzyniec Bałtowski, Sabatówka – Wioska Czarownic. Krzemionki Opatowskie – przejście trasą turystyczną z przewodnikiem. Wizyta w Centrum Bajki w Pacanowie – to unikalna ekspozycja, łącząca najnowsze zdobycze technik multimedialnych z tradycyjnymi eksponatami muzealnymi.

Baśniowe Sady Klemensa [PDF]

Rodzinny Park Rozrywki i Wypoczynku – gorące piaski,  gra terenowa ,,Turlaj owoca” , leśny tor przeszkód, park linowy, Starchowisko, strefa leżakowania, Klemensowa zjeżdżalnia, Kretowisko i Brzozowy labirynt.

Bełchatów [PDF]

Spacerując po wystawie poznamy historię węgla brunatnego i odkryjemy tajniki produkcji prądu elektrycznego. Zobaczymy maszyny, które pracują w Elektrowni w Bełchatowie. Odpowiemy na pytanie: Czym dokładnie jest węgiel brunatny? W jaki sposób powstał? Skąd mamy prąd?

Beskid Śląski – Wisła [PDF]

Zwiedzanie Kopali – Sztolnia Królowa Luiza. Całodniowy objazd z przewodnikiem górskim pętlą Beskidzką: Wisła, Przełęcz Kubalonka,Istebna, Koniaków, Koczy Zamek, Żywiec. Wizyta w Leśnym Parku Niespodzianek. Bielsko Biała – Studio Filmów Rysunkowych. Pszczyna – zwiedzanie z przewodnikiem muzeum zamkowego: wnętrza XIX i XX-wieczne. Spacer po parku, ławeczka księżej Daisy.

Beskid Śląski – Wisła

Zwiedzanie Kopali – Sztolnia Królowa Luiza. Całodniowy objazd z przewodnikiem górskim pętlą Beskidzką: Wisła, Przełęcz Kubalonka,Istebna, Koniaków, Koczy Zamek, Żywiec. Wizyta w Leśnym Parku Niespodzianek. Bielsko Biała – Studio Filmów Rysunkowych. Pszczyna – zwiedzanie z przewodnikiem muzeum zamkowego: wnętrza XIX i XX-wieczne. Spacer po parku, ławeczka księżej Daisy.

Borysew zoo safari [PDF]

Pobyt na terenie parku gdzie dzikie zwierzęta z całego świata są na wyciągnięcie ręki. W dolinie Neru można spotkać najgroźniejsze zwierzęta. Na obszarze 25 hektarów żyje ponad 500 osobników z 5 kontynentów. Największą atrakcją parku są lwy białe, tygrysy bengalskie i tygrysy białe.

Bursztyny nad Bałtykiem [PDF]

Gdynia- spacer z pilotem po Skwerze Kościuszki. Zwiedzanie Akwarium Gdyńskiego oraz udział w zajęciach laboratoryjnych. Pobyt na terenie Parku Rozrywki Nowa Holandia. W ramach pobytu korzystanie z atrakcji: Małpi Gaj, Trampoliny, Obłędny Tunel, Kopalnia Złota, Zjeżdżalnia Lew Gigant, Mini ZOO, ścieżka edukacyjna, ptaszarnia, osada wikingów, wyspa iluzji, plac zabaw czy wyspa potworów.  Prelekcja o bursztynie ,,Złocie Bałtyku”.

Bydgoszcz – Toruń [PDF]

Zwiedzanie Bydgoszczy: Wyspa Młyńska, Opera Nova, Wenecja Bydgoska, Katedra św. Marcina i Mikołaja, Stary Rynek, ulica Długa, Stary Port ze słynną rzeźbą Przechodzący przez Rzekę. Wizyta w Muzeum Mydła i Historii Brudu. Zwiedzanie Torunia: Rynek Staromiejski, Ratusz, Dwór Artusa, pomnik Mikołaja Kopernika, Fontanna Flisaka, Dom Kopernika, Krzywa Wieża, Mury Obronne, Spichlerze, Katedra Świętojańska, ruiny zamku krzyżackiego. Seans w planetarium. Warsztat wypieku piernika. Centrum Chemii w Małej Skali – udział w warsztatach chemicznych.

Ciechanów – Opinogóra [PDF]

Zwiedzanie Zamku Książąt Mazowieckich – spacer po basztach zamkowych oraz wystawy stałej. Zwiedzanie Muzeum Romantyzmu w Opinogórze: Pałacyk, Oficyna, Dwór. Spacer po ogrodzie.  Lekcja muzealna np. W co się bawić… Zabawy i zabawki Zygmunta Krasińskiego.

Ciechanów – Pułtusk [PDF]

Zwiedzanie Zamku Książąt Mazowieckich – spacer po basztach zamkowych oraz wystawy stałej. Przejazd do Pułtuska.  Zwiedzanie Zamku oraz Zbrojowni z Kasztelanem Zamkowym: Wprowadzenie w świat dawny- opis kodeksu rycerskiego, prezentacja zbroi i broni z XV-XVII w.

Dęblin militarnie [PDF]

Wizyta w Muzeum Sił Powietrznych – zwiedzanie z przewodnikiem wystawy stałej związanej z najważniejszymi etapami rozwoju polskich skrzydeł oraz wystaw czasowych.  Skansen Bojowy 1. Armii Wojska Polskiego -wystawy zbiorów militarnych.

Dzień w Twierdzy Modlin [PDF]

Dzień w Twierdzy Modlin. Program składa się z dwóch części – historyczno-krajoznawczej oraz przygodowej. Część pierwsza obejmuje zwiedzanie elementów Twierdzy Modlin z lokalnym przewodnikiem m.in. Brama ks. Poniatowskiego, Reduta Napoleona. Część przygodowa to zawody strzeleckie oraz gra terenowa, w której grupy zaopatrzone w mapy wyruszają na poszukiwanie wskazówek odwiedzając podziemia oraz stare budynki Twierdzy. Poszukiwania zakończone są ogniskiem

Dzień w wiejskiej zagrodzie [PDF]

Pobyt w gospodarstwie agroturystycznym : staropolskie powitanie przez gospodarza ubranego w strój ludowy; poczęstunek; przejażdżka po terenie Gościńca zadaszonym wozem traperskim; zwiedzanie starej wiejskiej zagrody z izbą etnograficzną;  spacer przez las do młyna wodnego i wiatraków i wiele innych atrakcji…

Farma Iluzji [PDF]

Zwiedzanie Muzeum Iluzji, Latająca Chata, poszukiwanie rozwiązań zagadki Lewitujący Kran, Wiklinowy Labirynt, Tunel Zapomnienia, Lasek Doświadczeń, zaklęty staw, przygoda Trapera, świat do góry nogami w Zakręconym Domku, Lustrzany Labirynt, mini zoo, wizyta w tajemniczym Ames Roomie.

Farma Iluzji dla przedszkoli [PDF]

Grę terenową prowadzoną podczas zwiedzania, w której nagrodą będzie wizyta w niezwykłej Chacie Spotkań. Chata Spotkań to ukryte na Farmie Iluzji miejsce, gdzie odbędzie się krótka zabawa przedszkolaków z naszymi maskotkami – postaciami ze znanych bajek dla dzieci. Dwugodzinny spacer z przewodnikiem: Latająca Chata Tajemnic, Tajemnicza Kopalnia Złota, Tunel Zapomnienia, Zakręcony Domek, Muzeum Iluzji, Ames Room, Labirynt Luster , Głowa na Talerzu i wiele atrakcji…

Gdynia na sportowo [PDF]

Gdynia- spacer z pilotem po Skwerze Kościuszki. Zwiedzanie Akwarium Gdyńskiego oraz udział w zajęciach laboratoryjnych. Gdyni- Adventure Park Kolibki: zabawy integracyjne mające na celu budowanie wśród grupy relacji i więzi. Zajęcia poprawiają relacje uczestników jako całej grupy, a także uczą grupowego osiągania sukcesu- a wszystko to łączy się z doskonałą zabawą w plenerze.

Golub Dobrzyń – Grębocin – Toruń [PDF]

Golub – Dobrzyń- gra Zamkowa – Zaginiony Skarb Anny Wazówny – Zadania dla drużyn oraz szukanie ukrytych skarbów królewny Anny
Wazówny na terenie zamku. Grębocin – wizyta w Interaktywnym Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa. Toruń – zwiedzanie miasta: Rynek Staromiejski, Ratusz, Dwór Artusa, pomnik Mikołaja Kopernika, Fontanna Flisaka, Dom Kopernika, Krzywa Wieża, Mury Obronne, Spichlerze, Katedra Świętojańska, ruiny zamku krzyżackiego. Seans w planetarium. Warsztat wypieku piernika.

Góry Świętokrzyskie [PDF]

Wizyta w Parku Rozrywki. W pakiecie: Oceanika, Park Miniatur Świętokrzyskich; Brzozowa Zagroda; Kraina Zabawy (gigantyczne dmuchańce, karuzela). Dąb Bartek – najsłynniejsze drzewo w Polsce. Zwiedzanie Muzeum Zabawek i Zabawy z przewodnikiem+ zajęcia edukacyjne.

Góry Świętokrzyskie

Wizyta w Parku Rozrywki. Dąb Bartek – najsłynniejsze drzewo w Polsce. Wieczorne spotkanie z legendami Świętokrzyskimi. Muzeum Zabawek i Zabawy. Wizyta w Geoparku w Kielcach. Wejście na Św. Krzyż, taras widokowy gołoborze. Osada Średniowieczna. Wioska Czarownic – Babyjagowo. Zamek w Chęcinach.

Góry Świętokrzyskie [PDF]

Wizyta w Parku Rozrywki. Dąb Bartek – najsłynniejsze drzewo w Polsce. Wieczorne spotkanie z legendami Świętokrzyskimi. Muzeum Zabawek i Zabawy. Wizyta w Geoparku w Kielcach. Wejście na Św. Krzyż, taras widokowy gołoborze. Osada Średniowieczna. Wioska Czarownic – Babyjagowo. Zamek w Chęcinach.

Góry Świętokrzyskie – rozrywkowo i edukacyjnie [PDF]

Wizyta w Parku Rozrywki. W pakiecie: Oceanika – zwiedzanie z przewodnikiem (żywe rekiny); Park Miniatur Świętokrzyskich; Kraina Zabawy (gigantyczne dmuchańce, karuzela). Dąb Bartek – najsłynniejsze drzewo w Polsce. Zwiedzanie Muzeum Zabawek i Zabawy z przewodnikiem. Wizyta w Centrum Geoeduakcji – wystawa stała oraz warsztaty. Zamek w Chęcinach.

Góry Świętokrzyskie rozrywkowo [PDF]

Parku Rozrywki:  Oceanika – zwiedzanie z przewodnikiem (żywe rekiny); Park Miniatur Świętokrzyskich; Brzozowa zagroda; Gold Eurobungee, Łódeczki, Zorbing (po 5 minut każda atrakcja); Kraina Zabawy (gigantyczne dmuchańce, karuzela); Park Linowy (1 przejście górną lub dolną trasą),

Góry Świętokrzyskie- czarownice i zbóje [PDF]

Zwiedzanie Gór Świętokrzyskich z przewodnikiem :  Dąb Bartek, Wejście na Św. Krzyż + taras widokowy gołoborze. Wizyta w Osadzie Średniowiecznej. Wieczorne spotkanie z legendami świętokrzyskimi. Wizyta w Parku Jurajskim w Bałtowie. Krzemionki Opatowskie – przejście  trasą turystyczną z przewodnikiem. Wizyta na zamku w Chęcinach.

Jak zostać chemikiem? [PDF]

Wizyta w Labosferze profesjonalne laboratorium, w którym  dzieci mogą całą klasą uczestniczyć w wykonywaniu doświadczeń i eksperymentów dostosowanych do ich możliwości i wiedzy o świecie. Wizyta na Zamku – udział w żywej lekcji historii lub lekcji muzealnej temat dostosowany do wieku grupy

Karkonosze

Wizyta w Muzeum Karkonoskie Tajemnice interaktywna ekspozycja pokazująca historię o zasiedlających Karkonosze. Wycieczka z przewodnikiem górskim po Karpaczu: skocznia narciarska, dolna stacja wyciągu krzesełkowego, Dziki Wodospad, Świątynia Wang, Karpacz Górny, zapora na Łomnicy, centrum miasta. Muzeum Zabawek i Zabawy. Kopalnia ,,Liczyrzepa” w Kowarach. Miasteczko Western City. Zwiedzanie Zamku Książ połączone z zajęciami edukacyjnymi.

Kaszuby [PDF]

Wizyta w Centrum Edukacji i Promocji Regionu (CEPR) w Szymbarku: m.in. Dom Harcerz, Najdłuższa Deska Świata, Stół Noblisty, Muzeum Gospodarstwa, Dom Sybiraka, Dom Trapera Kaszubskiego. Wejście na punkt widokowy Góra Wieżyca – najwyższy szczyt Kaszub. Zwiedzanie Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie.

 

Kazimierz Dolny [PDF]

Spacer po mieście: zabytkowe kamieniczki, kościół farny, ruiny zamku, baszta, Góra Trzech Krzyży. Przejazd Melexem po Kazimierzu Dolnym do wąwozu Korzeniowy Dół.

Kazimierz Dolny – Magiczne Ogrody [PDF]

Zwiedzanie Kazimierza Dolnego. Pobyt w Parku Rozrywki Magiczne Ogrody – odkryjecie baśniowe krainy zamieszkane między innymi przez Wróżki Smużki, Bulwiaki i Krasnoludy.

Kazimierz Dolny – Magiczne Ogrody [PDF]

Udział w zajęciach edukacyjnych na terenie Pałacu Czartoryskich. Spacer po Zespole Pałacowo – Parkowym.
Spacer po Kazimierzu Dolnym: zabytkowe kamieniczki Celejów, Górskich, Przybyłów, kościół farny.Przejazd melexami do wąwózu Korzeniowy Dół. Rejs statkiem po Wiśle. Pobyt w Magicznych Ogrodach: odkrywanie baśniowej krainy zamieszkałej przez Wróżki Smużki, Bulwiaki i Krasnoludy.

Kazimierz Dolny – Sandomierz [PDF]

Kazimierz Dolny:  Udział w zajęciach edukacyjnych na terenie Muzeum Nadwiślańskim. Spacer z pilotem po mieście: zabytkowe kamieniczki
Celejów, Górskich, Przybyłów, kościół farny. Weście na ruiny zamku kazimierzowskiego i basztę.  Przejazd melexami po Kazimierzu. Sandomierzan – spacer po Starym Mieście z pilotem: Rynek, Ratusz, Mury, Ucho Igielne, Pałac Biskupów, Collegium Gostomianum,
kościół św. Jakuba. Zbrojownia Rycerska. Zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej.

Kazimierz Dolny – zwiedzanie i edukacja [PDF]

Kazimierza Dolnego- zabytkowe kamieniczki Celejów, Górskich, Przybyłów, kościół farny, wąwóz Korzeniowy Dół. Wejście na ruiny zamku i basztę. Udział w zajęciach edukacyjnych na terenie Muzeum Nadwiślańskim.

Kielce zabawkowo – edukacyjnie [PDF]

Zwiedzanie Muzeum Zabawek i Zabawy z przewodnikiem połączone z zajęciami edukacyjnymi. Wizyta w Geoparku w Kielcach- Centrum Geoedukacji.  Zwiedzanie wystawy stałej poświęconej dziedzictwu geologicznemu Gór Świętokrzyskich, seans w kinie – kapsuła 5D, wirtualna jaskinia oraz zajęcia praktyczne.

Kraków – Wieliczka [PDF]

Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem: Rynek Główny Starego Miasta, Sukiennice, ul. Floriańska, Kościół Mariacki , Collegium Maius, Planty, Katedra na Wawelu, Dzwon Zygmunta, Krypty Królewskie, dziedziniec arkadowy Zamku na Wawelu, Smok Wawelski. Kopalni Soli w Wieliczce – spacer z przewodnikiem Trasą Turystyczną.

Kraków i sportowa zabawa [PDF]

Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem. Udział w zajęciach sportowych – Potyczki sportowe. Zawodnicy, którzy wezmą udział w Potyczkach Sportowych mają okazje wykazać się koordynacją ruchową, zręcznością, kreatywnością, precyzją i sprawnością logistyczną. Oryginalne konkurencje takie jak: wyprawa konstruktorów, Indiana Jones w poszukiwaniu świętego Graala – sprawdzają szybkość i spryt zawodników.

Kraków, Bochnia i sportowa zabawa [PDF]

Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem: Rynek Główny Starego Miasta, Sukiennice, ul. Floriańska, Kościół Mariacki, Collegium Maius, Planty, Katedra na Wawelu, Dzwon Zygmunta, Krypty Królewskie, dziedziniec arkadowy Zamku na Wawelu, Smok Wawelski. Przejazd na zajęcia sportowo – integrujące. Wyprawa solnym szlakiem oraz Potyczki sportowe. Zwiedzanie zabytkowej kopalni soli w Bochni.

Kraków, Wadowice i Park Rozrywki [PDF]

Zwiedzanie miasta z przewodnikiem: Rynek Główny Starego Miasta, Sukiennice, ul. Floriańska, Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, Collegium Maius, Planty, Katedra na Wawelu, Dzwon Zygmunta, Krypty Królewskie, dziedziniec arkadowy Zamku na Wawelu, Smok Wawelski. Wizyta w Rodzinnym Parku Rozrywki w Zatorze. Spacer z pilotem po Wadowicach. Muzeum Domu Ojca Świętego Jana Pawła II.

Kraków, Wieliczka, Ojcowski Park Narodowy [PDF]

Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem: Rynek Główny Starego Miasta, Sukiennice, ul. Floriańska, Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, Collegium Maius, Planty, Katedra na Wawelu, Dzwon Zygmunta, Krypty Królewskie, dziedziniec arkadowy Zamku na Wawelu, Smok Wawelski. Ojcowski Park Narodowy – Zamek w Piaskowej Skale, Maczuga Herkulesa, Ojców, Ruiny Zamku Kazimierzowskiego w Ojcowie. Kopalnia Soli w Wieliczce.

Kurpie – tradycja i sport [PDF]

Tykocina – zwiedzanie zrekonstruowanego zamku Króla Polski połączone z zajęciami pt. „Królewski dwór – spotkanie z królową Barbarą”. Skansen Kurpiowski –  drewniana zabudowa i historia ludności Kurpiowskiej. Zajęcia z instruktorami : Poszukiwanie leśnego zwierza i Team Building.

Łeba

Malbork – zwiedzanie dawnej rezydencji Zakonu Krzyżackiego. Zajęcia edukacyjne w Słowińskim Parku Narodowym. Wizyta w Sea Park w Sarbsku – Centrum edukacji i zabawy.  Labirynt Park Łeba. Zwiedzanie Muzeum Wyrzutni Rakiet z II wojny światowej. Przejazd melexami w stronę wędrujących wydm, wejście na Górę Łącką, spacer wybrzeżem.

Liw – Węgrów-Zambrzyniec [PDF]

Liw – zwiedzanie ruin zamku z przewodnikiem: Sala Rycerska, Zbrojownia, Wieża. Węgrów – spacer po rynku. Zwiedzanie Bazyliki Mniejszej: legendy o J. Twardowskim, tajemnice lustra Twardowskiego. Muzeum Sztuki Ludowej w Zambrzyńcu – zwiedzanie muzeum z przewodnikiem, pranie na tarach, zwijanie wełny na motowidłach, maglowanie ręczne pościeli, gra w kręgle, dyskoteka w wiejskiej stodole, akacjowa herbatka.

Łódź – Bełchatów [PDF]

Spacerując po wystawie poznamy historię węgla brunatnego i odkryjemy tajniki produkcji prądu elektrycznego. Zobaczymy maszyny, które pracują w Elektrowni w Bełchatowie. Wizyta w Łodzi. Muzeum Fabryki – zwiedzanie z przewodnikiem wystawy prezentującej dzieje fortuny Poznańskich.  Gra-warsztat: „Miasto w mieście”- czyli próba stworzenia własnego przedsiębiorstwa. Centrum Nauki Experymenatrium: zwiedzanie z przewodnikiem połączone z grą tematyczna. LaserArena.

Łódź – experymenty i Muzeum Fabryki [PDF]

Centrum Nauki Experymenatrium: każdy może samodzielnie poznać i zrozumieć nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia poprzez zabawę. Pokaz z ciekłym azotem- pokazy z jedną z najzimniejszych substancji na świecie.  Muzeum Fabryki – zwiedzanie z przewodnikiem oraz udział w warsztat np. TKANINA I CO DALEJ?

Łódź – Rogów [PDF]

Wizyta w Arboretum SGGW. Spacer po Arboretum z przewodnikiem daje możliwość poznania ciekawych gatunków drzew i krzewów, rosnących na terenie ogrodu. Łódź – prelekcja edukacyjna dostosowana do wieku dzieci na terenie łódzkiego zoo.

Łódź na słodko [PDF]

Wizyta w Candy Park + warsztat – Strefa Aktywności Fizycznej to miejsce, gdzie każde dziecko może sprawdzić szybkość, zwinność, a nawet gibkość + warsztat wyrobu lizaków. Zajęcia edukacyjne w ZOO Łódź.

Lublin – legendy i tradycyjne przepisy [PDF]

Zwiedzanie miasta z przewodnikiem Szlakiem Legend Lublina. Wizyta w Regionalnym Muzeum Cebularza – interaktywny pokaz z udziałem legendarnej Esterki oraz piekarza Franka gdzie przedstawiona jest geneza powstania tego wspaniałego wypieku, który od setek lat napełnia żołądki i sprawia radość ludności z terenu Lubelszczyzny. Wizyta w Podziemnej Trasie Turystycznej.

Lublin z aktywnościami [PDF]

Zwiedzanie miasta z przewodnikiem: Wzgórze Zamkowe, Stare Miasto – Brama Grodzka, Plac po Farze, Rynek z Trybunałem Koronnym. Wejście do Podziemnej Trasy Lubelskiej. Wizyta w Regionalnym Muzeum Cebularza. Zajęcia sportowo – integracyjnych.  Tor sprawnościowy SIŁA i CHARAKTER- szereg konkurencji, w których na próbę zostanie wystawiona wytrwałość uczestników.

Magiczne Ogrody [PDF]

Podczas wycieczki do Magicznych Ogrodów odkryjecie baśniowe krainy zamieszkane między innymi przez Wróżki Smużki, Bulwiaki i Krasnoludy. Animator poprowadzi dla Was sensoryczne gry i zabawy realizujące treści podstawy programowej.

Matecznik Mazowsze [PDF]

Spektakl dla dzieci, pt. ,,Magiczna Podróż – musical poprowadzi nas przez różne regiony Polski, ucząc dzieci szacunku do polskiej kultury ludowej. Zwiedzanie kulis Mazowsza. Warsztaty taneczne dla dzieci prowadzone przez znakomitych artystów-solistów zespołu.

Matecznik Mazowsze – Milanówek [PDF]

Matecznik Mazowsze – spektakl dla dzieci, pt. ,,Magiczna Podróż- piękna cała Polska nasza”- musical poprowadzi nas przez różne regiony Polski, ucząc dzieci szacunku do polskiej kultury ludowej. Zwiedzanie kulis Mazowsza. Milanówek – wizyta w fabryce krówek.

Mazury – cud natury i… trochę sportu [PDF]

Pobyt w Rodzinnym Parku Rozrywki w okolicach Olsztyna m.in: Przejażdżki na Segway’ach, Strzelanie z łuk, Bungee run, Zorbing, Mega piłkarzyki, Wspólne spodnie, Wyścigi na rurach, Rowery przeciwskrętne, Budowanie tratwy. Spacer po Olsztynie z przewodnikiem: Stare Miasto, Ratusz, Targ Rybny, Katedra św. Jakuba, most zakochanych, Wysoka Brama. Seans filmowy w olsztyńskim planetarium.

Mazury: edukacyjnie – rozrywkowo [PDF]

Pobyt w Mazurolandii – Park Miniatur Warmii i Mazur. Zwiedzanie Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Spacer po Mikołajkach – stolicy żeglarstwa. Rejs statkiem po jeziorze. Spacer po Olsztynie z przewodnikiem: Stare Miasto, Ratusz, Targ Rybny, Katedra św. Jakuba, most zakochanych, Wysoka Brama. Seans filmowy w olsztyńskim planetarium.

Nad Zatoką Gdańską [PDF]

Gdynia -spacer z pilotem po Skwerze Kościuszki. Zwiedzanie Akwarium Gdyńskiego oraz udział w zajęciach laboratoryjnych. Zwiedzanie Gdańska: Długi Targ, Fontanna Neptuna, Złota Brama, Droga Królewska, Bazylika Mariacka, ul. Mariacka, spacer wzdłuż rzeki Motławy, Żuraw Gdański. Wejście na molo sopockie. Pobyt na terenie Parku Rozrywki Nowa Holandia. Prelekcja o bursztynie.

Nad Zatoką Gdańską

Gdynia: spacer z pilotem po Skwerze Kościuszki. Zwiedzanie Akwarium Gdyńskiego oraz udział w zajęciach laboratoryjnych. Zwiedzanie Gdańska z przewodnikiem: Długi Targ, Fontanna Neptuna, Złota Brama, Droga Królewska, Bazylika Mariacka, ul. Mariacka, spacer wzdłuż rzeki Motławy. Wejście na Molo Sopockie. Park Rozrywki Nowa Holandia. Frombork: zespół murów obronnych, brama główna, Katedra – zwiedzanie połączone z prezentacją organową. Seans w planetarium.

Nieborów – pałac z warsztatami [PDF]

Nieborów – zwiedzanie z przewodnikiem zespołu pałacowo – ogrodowego w Nieborowie. Wystawa Manufaktury Majoliki. Udział w warsztatach rękodzieła ludowego w łowickiej chałupie.

Olsztyn: edukacja, sport, natura [PDF]

Spacer po Olsztynie z przewodnikiem: Stare Miasto, Ratusz, Targ Rybny, Katedra św. Jakuba, most zakochanych, Wysoka Brama. Seans filmowy w olsztyńskim planetarium. Pobyt w Rodzinnym Parku Rozrywki w okolicach Olsztyna. Zwiedzanie gospodarstwa agroturystycznego: przejażdżka w siodle, zabawy ludowe przy muzyce, przejazd kolorowymi wozami warmińskimi, karmienie zwierząt. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.

Otrębusy – Matecznik Mazowsze [PDF]

Muzeum Motoryzacji i Techniki – podczas wizyty możemy zobaczyć: samochody z lat 20-tych, 30-tych, z czasów II wojny światowej, z czasów PRL-u, auta rodem z amerykańskiego snu, zachodnioeuropejskie zabytki po 1945r., samochody ciężarowe i autobusy z ubiegłego wieku. Matecznik Mazowsze – spektakl dla dzieci, pt. ,,Magiczna Podróż- piękna cała Polska nasza”.

Pieniny [PDF]

Zwiedzenie Kopalni Soli w Bochni. Spacer Wąwozem Homole gdzie można podziwiać piękne, prawie pionowe wapienne ściany skalne. Spacer po uzdrowisku Szczawnica. Wjazd kolejka na Palenicę. Spacer po Zaporze wodnej na Jeziorze Czorsztyńskim. Zwiedzanie Zamku Dunajec.

Płock [PDF]

Zwiedzanie miasta z przewodnikiem: Bazylika Katedralna, opactwo pobenedyktyńskie, Wzgórze Tumskie, Stary Rynek,  nabrzeże wiślane, zwiedzanie najstarszej szkoły w Polsce „Małachowianki” i rezerwatu archeologicznego. Rejs statkiem po Wiśle.

Płock – spotkanie z rycerzem [PDF]

Zwiedzanie miasta połączone z zabawą tematyczną:  Dzieci przebrane w stroje z piastowskim orłem na piersi tworzą zastęp ochotników, któremu przewodzi rycerz z płockiego zamku lub mnich z opactwa benedyktyńskiego. W trakcie spaceru wejście do Muzeum Diecezjalnego. Wizyta w Płockim Zoo.

Płock – Twierdza Modlin [PDF]

Zwiedzanie miasta z przewodnikiem: Bazylika Katedralna, opactwo pobenedyktyńskie, Wzgórze Tumskie, Stary Rynek, nabrzeże wiślane. Wizyta w płockim ZOO. Dzień w Twierdzy Modlin. Program składa się z dwóch części – historyczno-krajoznawczej oraz przygodowej.

Płock i Sierpc [PDF]

Sierpc – zwiedzanie Skansenu z przewodnikiem. Udział w warsztatach pt. Uczymy się kaligrafii. Zwiedzanie Płocka z przewodnikiem: Bazylika Katedralna, opactwo pobenedyktyńskie, Wzgórze Tumskie, Stary Rynek, nabrzeże wiślane, zwiedzanie najstarszej szkoły w Polsce „Małachowianki” i rezerwatu archeologicznego. Rejs statkiem po Wiśle.

Poleski Park Narodowy i Kraina Rumianku [PDF]

Pobyt w siedzibie Poleskiego Parku Narodowego: projekcja filmu o Poleskim Parku Narodowym, zwiedzanie Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego połączone z oglądaniem małych żółwików+ warsztat, zwiedzanie ścieżki przyrodniczej, np. ,,Dąb Dominik”. Kraina Rumianku to wioska tematyczna gdzie dzieci i młodzież oraz dorośli mogą doświadczyć jak żyli, pracowali i odpoczywali nasi przodkowie.

Pomorze i Trójmiasto

Gdynia: spacer z pilotem po Skwerze Kościuszki. Zwiedzanie Akwarium Gdyńskiego oraz udział w zajęciach laboratoryjnych. Gdańsk: zwiedzanie miasta: Długi Targ, Fontanna Neptuna, Złota Brama, Droga Królewska, Bazylika Mariacka, ul. Mariacka, spacer wzdłuż rzeki Motławy, Żuraw Gdański. Wizyta w Fokarium. Spacer do Wąwozu Chłapowskiego. Słowiński Park Narodowy: wędrujące wydmy, wejście na Górę Łącką, spacer wybrzeżem.

Poznań i okolica [PDF]

Zwiedzanie Poznania: Katedra wraz z X-wiecznymi podziemiami i grobami pierwszych Piastów i Złotą Kaplicą;  Stary Rynek: renesansowy Ratusz, domki budnicze, pręgierz, kamieniczki, studzienka Bamberki, Waga Miejska, Odwach, Pałac Działyńskich, Kościół Farny – perła baroku i dawne kolegium jezuickie. Wizyta w Muzeum Rogala. Spacer po Zamku w Kórniku z przewodnikiem.

Poznań i okolica [PDF]

Wizyta w Deli Park: spacer z przewodnikiem, mini zoo, miniatur budowli świata, zwierzęta prehistoryczne, owady w powiększeniu oraz podniebna Eko-wioska, Korzystanie z placów zabaw, dmuchańce, mini park linowy, plac zabaw krokodyl oraz gry interaktywne. Zwiedzanie Poznania z przewodnikiem:  Katedra  i grobami pierwszych Piastów i Złotą Kaplicą; Stary Rynek: renesansowy Ratusz, domki budnicze, pręgierz, kamieniczki, studzienka Bamberki, Waga Miejska, Odwach, Pałac Działyńskich. Wizyta w Muzeum Rogala.  Spacer po Zamku w Kórniku z przewodnikiem.

Radom – Muzeum Wsi Radomskiej [PDF]

Zwiedzanie skansenu z przewodnikiem połączone z warsztatami o tematyce dostosowanej do wieku uczestników.
Do wyboru warsztaty m.in.: ,, Od rośliny do tkaniny”,  ,,Od ziarenka do bochenka”,„Gałganie zabawki”, „Lekcja kaligrafii”.

Radom – spotkanie ze sztuką [PDF]

Wizyta w Muzeum im. Jacka Malczewskiego – udział w warsztatach manualnych. Wizyta w Centrum Rzeźby Polskiej – Orońska gra terenowa + warsztat – uczestnicy poznają przestrzeń orońskiego parku. Scenariusze gier poruszają wątki przyrodnicze, historyczne i artystyczne.

Roztoczańskie przyrodnicze klimaty [PDF]

Udział w zajęciach edukacyjnych: Wielka edukacyjna gra na planszy przyrodniczej, Bungee Run – rywalizacja siłowo-ruchowa na pompowanym torze. Bajkowa Kraina- wieczorne podchody dla najmłodszych. Wizyta w siedzibie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy stałej – ,,W krainie jodły, buka i tarpana”.

Roztoczańskie przyrodnicze klimaty [PDF]

Udział w zajęciach edukacyjnych: Wielka edukacyjna gra na planszy przyrodniczej, Bungee Run – rywalizacja siłowo-ruchowa na pompowanym torze. Bajkowa Kraina- wieczorne podchody dla najmłodszych. Wizyta w siedzibie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy stałej – ,,W krainie jodły, buka i tarpana”. Ślimak – Emocjonująca gra sportowo-przyrodnicza angażująca całą grupę.

Roztocze [PDF]

Zwiedzanie miasta z przewodnikiem Szlakiem Legend Lublina. Wizyta w Regionalnym Muzeum Cebularza. Zwiedzanie Zamościa: Brama Lwowska, Twierdza Zamość, Stare Miasto, Rynek Wielki, Ratusz, kamieniczki, Rynek Solny, Synagoga, Katedra. Susiec – przejście ścieżką przyrodniczą Rezerwat ,,Nad Tanwią”. Górecko Kościelne – Kościół św. Stanisława Męczennika, Aleja Dębów, Kapliczka ,,Na wodzie”.

 

Roztocze – przyroda i survival [PDF]

Sandomierz:  Rynek, Ratusz, Mury, Ucho Igielne, Pałac Biskupów, Collegium Gostomianum, kościół św. Jakuba. Zbrojownia Rycerska. Podziemnej Trasy Turystycznej. Zajęcia integracyjne: SPARTAKIADA -podczas spartakiady na uczestników czeka szereg konkurencji, rywalizując w zespołach 5 osobowych. Bajkowa Kraina- wieczorne podchody dla najmłodszych. QUIZ MEDYCZNO- TERENOWY gra strategiczna, w której uczestnicy  dostają szereg pytań teoretycznych i zadań praktycznych związanych z pierwszą pomocą.

Roztocze – przyroda i survival

Sandomierz:  Rynek, Ratusz, Mury, Ucho Igielne, Pałac Biskupów, Collegium Gostomianum, kościół św. Jakuba. Zbrojownia Rycerska. Podziemnej Trasy Turystycznej. Zajęcia integracyjne: SPARTAKIADA -podczas spartakiady na uczestników czeka szereg konkurencji, rywalizując w zespołach 5 osobowych. Bajkowa Kraina- wieczorne podchody dla najmłodszych. Tor sprawnościowy – SIŁA I CHARAKTER – szereg konkurencji, w których na próbę zostanie wystawiona wytrwałość uczestników.

Sandomierz [PDF]

Spacer po Starym Mieście: Rynek, Ratusz, Mury, Ucho Igielne, Pałac Biskupów, Collegium Gostomianum, kościół św. Jakuba, Podziemna Trasa Turystyczna, Zbrojownia Rycerska – humorystyczny spektakl. Spacer do wąwozu Królowej Jadwigi. Rejs statkiem po Wiśle.

Sandomierz integracyjnie dla najmłodszych [PDF]

Sandomierza – spacer po Starym Mieście z pilotem: Rynek, Ratusz, Mury, Ucho Igielne, Pałac Biskupów, Collegium Gostomianum, kościół św. Jakuba.  Zbrojownia Rycerska – humorystyczny spektakl z prawdziwym rycerzem!  Bajkowa Kraina- wieczorne podchody dla najmłodszych. Survivalowa przygoda – praktyczne zajęcia w terenie, które pozwolą uczestnikom sprawdzić swoje zdolności w programach survivalowych (lub się ich nauczyć!).

Sandomierz z aktywnościami [PDF]

Sandomierz – spacer po Rynku. Zbrojownia Rycerska – humorystyczny spektakl z prawdziwym rycerzem! Zwiedzanie z przewodnikiem Podziemnej Trasy Turystycznej. Spacer do wąwozu Królowej Jadwigi. Bajkowa Kraina- wieczorne podchody dla najmłodszych. SPARTAKIADA -podczas spartakiady na uczestników czeka szereg konkurencji, rywalizując w zespołach 5 osobowych.

Sierpc – wizyta w Muzeum Wsi Mazowieckiej [PDF]

Wizyta w Muzeum Wsi Mazowieckiej. Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy stałej, ekspozycji w dworze, powozowni oraz galerii rzeźby.
Przejazd wozem po terenie skansenu. Warsztaty dostosowane do wieku dzieci, np. ,,Uczymy się kaligrafii”  lub ,,Skarby pszczelej rodziny”.

Spotkanie ze sztuką Łucznica k/Garwolina [PDF]

Udział w warsztatach manualnych np.  ceramika, makramy, papier czerpany, pieczenie bułeczek, malowanie na pleksi,  malowanie na torbach.

Sromów, Maurzyce, Łowicz [PDF]

Muzeum Ludowym Rodziny Brzozowskich w Sromowie – ruchome figurki, przedstawiające różne sceny z życia łowickiej wsi, lipowe rzeźby, kolorowe wycinanki, pająki, obrazy oraz hafty i inne łowickie atrakcje. Skansenu w Maurzycach. Zapoznanie z kulturą i folklorem łowickim – warsztat wycinanki łowickie.

Survivalowa przygoda [PDF]

Survivalowa przygoda  -praktyczne zajęcia w terenie, które pozwolą uczestnikom sprawdzić swoje zdolności w programach survivalowych. Bajkowa Kraina- wieczorne podchody dla najmłodszych. SPARTAKIADA -podczas spartakiady na uczestników czeka szereg konkurencji, rywalizując w zespołach 5 osobowych.

Survivalowa przygoda [PDF]

Zajęcia integracyjne: SPARTAKIADA -podczas spartakiady na uczestników czeka szereg konkurencji, rywalizując w zespołach 5 osobowych. Bajkowa Kraina- wieczorne podchody dla najmłodszych. Survivalowa przygoda -praktyczne zajęcia w terenie, które pozwolą uczestnikom sprawdzić swoje zdolności w programach survivalowych. QUIZ MEDYCZNO- TERENOWY gra strategiczna, w której uczestnicy  dostają szereg pytań teoretycznych i zadań praktycznych związanych z pierwszą pomocą.

Szlak Orlich Gniazd [PDF]

Zwiedzanie ruin zamku Pilcza. Spacer Szlakiem Jaskiniowców do Zegarowych Skał. Zwiedzanie z przewodnikiem ruin Zamku w Ogrodzieńcu – największej warowni na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. Park Miniatur na podzamczu – makiety zamków i warowni. Park  Doświadczeń.

Szlak Orlich Gniazd [PDF]

Zwiedzanie ruin zamku w Olsztynie oraz zrekonstruowanego zamku w Bobolicach. Żarki wizyta w Muzeum Dawnych Rzemiosł. Ojcowski Park Narodowy: Zwiedzanie z przewodnikiem: Zamek w Piaskowej Skale, Maczuga Herkulesa, Ojców, Ruiny Zamku Kazimierzowskiego w Ojcowie, widok na Górę Chełmową pomiędzy skałami. Zwiedzanie z przewodnikiem ruin Zamku w Ogrodzieńcu. Park Miniatur i Park Rozrywki.

Szlak Piastowski [PDF]

Zwiedzanie rezerwatu archeologicznego w Biskupinie.  Wizyta w Wenecji – zwiedzanie Muzeum Kolei Wąskotorowej oraz ruiny Zamku Diabła Weneckiego. Pobyt w Rodzinnym Parku Rozrywki Zaurolandia. Gniezno – wejście na Wzgórze Lecha, zwiedzanie katedry z przewodnikiem, Drzwi Gnieźnieńskie. Ostrów Lednicki – najważniejszy gród Państwa Pierwszych Piastów.

Szlak Pierwszych Piastów [PDF]

Biskupin: zwiedzanie rezerwatu archeologicznego oraz udział w lekcji muzealnej. Wenecja – Muzeum Kolei Wąskotorowej oraz ruiny Zamku Diabła Weneckiego. Gniezno: wejście na Wzgórze Lecha, zwiedzanie katedry z przewodnikiem, Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające życie i śmierć św. Wojciecha. Ostrów Lednicki – najważniejszy gród Państwa Pierwszych Piastów – udział w zajęciach edukacyjny.

Szydłowiec – Radom [PDF]

Szydłowiec spacer z przewodnikiem po mieście: Ratusz, Kościół św. Zygmunta, Góra Trzech Krzyży. Muzeum instrumentów ludowych na zamku. Muzeum Wsi Radomskiej – udział w lekcji na terenie skansenu: pogadanka, zajęcia manualne, zwiedzanie skansenu.

Tatry [PDF]

Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem: Rynek Starego Miasta, Sukiennice, ul. Floriańska, Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, Collegium Maius, Planty, Katedra na Wawelu, Dzwon Zygmunta. Spacer z przewodnikiem górskim Doliną Strążyską do Wodospadu Siklawica. Spacer Doliną Kościelską. Zakopane: Rówień Krupowa, Krupówki, wjazd i zjazd kolejką grawitacyjną na Gubałówkę. Prelekcja w góralskiej chałupie na temat tradycji góralskich, legend.

Tatry

Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem: Rynek Starego Miasta, Sukiennice, ul. Floriańska, Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, Collegium Maius, Planty, Katedra na Wawelu, Dzwon Zygmunta. Spacer z przewodnikiem górskim Doliną Strążyską do Wodospadu Siklawica. Spacer Doliną Kościelską. Zakopane: Rówień Krupowa, Krupówki, wjazd i zjazd kolejką grawitacyjną na Gubałówkę. Prelekcja w góralskiej chałupie na temat tradycji góralskich, legend.

Toruń [PDF]

Zwiedzanie miasta z przewodnikiem: Rynek Staromiejski, Ratusz, Dwór Artusa, pomnik Mikołaja Kopernika, Fontanna Flisaka, Dom Kopernika, Krzywa Wieża, Mury Obronne, Spichlerze, Katedra Świętojańska. Seans w planetarium. Warsztat wypieku piernika.

Toruń [PDF]

Zwiedzanie Torunia z przewodnikiem: Rynek Staromiejski, Ratusz, Dwór Artusa, pomnik Mikołaja Kopernika, Fontanna Flisaka, Dom Kopernika, Krzywa Wieża, Mury Obronne, Spichlerze, Katedra Świętojańska, ruiny zamku krzyżackiego. Zabawa z przewodnikiem w budowanie toruńskiego grodu, degustacja pierników, legendy toruńskie. Wieczorna Wizyta w Forcie IV Twierdzy Toruń. Seans w planetarium. Warsztat wypieku piernika.

Toruń – Solec Kujawski [PDF]

Pobyt w JuraParku w Solcu Kujawskim: zwiedzanie z przewodnikiem ścieżki edukacyjnej z dinozaurami i gigantycznymi owadami, Muzeum Ziemi, park rozrywki, plac zabaw i Kino Emocji. Zwiedzanie Torunia z przewodnikiem: Rynek Staromiejski, Ratusz, Dwór Artusa, pomnik Mikołaja Kopernika, Fontanna Flisaka, Dom Kopernika, Krzywa Wieża, Mury Obronne, Spichlerze, Katedra Świętojańska, ruiny zamku krzyżackiego. Seans w planetarium. Warsztat wypieku piernika.

Trójmiasto: Gdańsk, Gdynia, Sopot [PDF]

Gdynia: spacer z pilotem po Skwerze Kościuszki. Zwiedzanie Akwarium Gdyńskiego oraz udział w zajęciach laboratoryjnych. Gdańsk: Długi Targ, Fontanna Neptuna, Złota Brama, Droga Królewska, Bazylika Mariacka, ul. Mariacka, spacer wzdłuż rzeki Motławy, Żuraw Gdański. Sopot – wejście na molo.

Uniejów – wioska indiańska i zagroda młynarska [PDF]

Zagrodzie Młynarskiej – tematyczne zwiedzanie pt ,,ABC chleba…” – spacer po obiekcie, dwór, wiatraki, piekarnia. Omówienie rodzajów chleba, własnoręczne formowanie podpłomyków, zabranie upieczonych chlebków. Wioska indiańska – malowanie twarzy, strzelanie z łuku, strzelanie z dmuchawki, rzuty włócznią i rzutkami do celu, rzuty na bizonie rogi, wyścigi żółwi …

Warmińskim szlakiem [PDF]

Zwiedzanie zamku krzyżackiego w Nidzicy. Spacer po Olsztynie z przewodnikiem: Stare Miasto, Ratusz, Targ Rybny, Katedra św. Jakuba, most zakochanych, Wysoka Brama.  Seans filmowy w olsztyńskim planetarium.
Zwiedzanie gospodarstwa agroturystycznego: przejażdżka w siodle, zabawy ludowe przy muzyce, przejazd kolorowymi wozami warmińskimi, karmienie zwierząt.

Warszawa – przyroda i historia [PDF]

Wizyta na Zamku w Wilanowie. Udział w lekcji historycznej np. ,,Królewska rodzina” lub ,,Wizyta u Króla” lub ,,Wizyta u Królowej”. Poznajemy życie członków rodziny królewskiej, która zamieszkiwała pałac w Wilanowie.
Przejazd do Powsina do Ogrodu Botanicznego.  Udział w zajęciach biologicznych ( temat zajęć dostosowany do wieku uczniów). Lekcje prowadzone są w oparciu o bazę jaką stanowi Ogród.

Warszawa – Szlakiem legend i bajek [PDF]

Kto ufundował Warszawę? Dlaczego dzwon Kanonia nie dzwoni? Skąd wzięła się nazwa Warszawy? Jak dawniej w stolicy przewidywano pogodę? W trakcie spaceru dzieci poznają bajki i legendy Warszawy: np. ,, Szabla króla Zygmunta”, ,,Duch Barbary Radziwiłłówny i lustro Mistrza Twardowskiego”, ,,O kamiennym niedźwiedziu”, ,, Cudowna figura Chrystusa u Fary”, ,,Dzwon na Kanonii”, ,,Wars i Sawa”, ,,Syrenka Warszawska”, czy ,,Bazyliszek”.