Wizyta w Teatrze Powszechnym w Radomiu- spektakl dla dzieci np. ,,,Ania z Zielonego Wzgórza”, Tajemniczy Ogród”. Zwiedzanie skansenu z przewodnikiem połączone z warsztatami o tematyce Bożego Narodzenia. „Wigilia i Boże Narodzenie” – Wigilia rozpoczyna Święta Bożego Narodzenia. O zwyczajach, obrzędach i tradycjach świątecznych opowiemy na lekcji. Dzieci będą mogły wykonać tradycyjne ozdoby choinkowe.
Muzeum Fabryki – zwiedzanie z przewodnikiem wystawy prezentującej dzieje fortuny Poznańskich. Gra-warsztat: „Miasto w mieście”- czyli próba stworzenia własnego przedsiębiorstwa.
Centrum Nauki Experymenatrium: zwiedzanie z przewodnikiem połączone z grą tematyczna. LaserArena.
Udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym w Toruniu. Warsztat wypieku piernika – stworzenie własnej ozdoby dekoracyjno- świątecznej z ciasta piernikowego. Dom Legend Toruńskich- legendy o dawnych rycerzach krzyżackich, co to miasto Toruń założyli i o dzwonie Tuba Dei, który ku chwale Boga zawieszonym został w wieży katedralnej. O pladze żab, jaka niegdyś miasto nawiedziła i o dzielnym flisaku.
Zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji, wystawy stałej na terenie dworu szlacheckiego, powozowni oraz galerii rzeźby. Pogadanka na temat wróżb andrzejkowych i katarzynkowych. Wspólne zabawy we wróżby: lanie wosku, wróżenie z jabłka, ustawianie butów, wróżby z grochu.
JuraPark (park dinozaurów)- zwiedzanie z przewodnikiem. Prehistoryczne Oceanarium. Zwierzyniec Bałtowski. Sabatówka- Wioska Czarownic- spotkanie z prawdziwymi czarownicami wiedźmami i białą magią. Polska w Miniaturze- poznasz najciekawsze zabytki Polski.
Zwiedzanie interaktywnego muzeum o węglu PGE Giganty mocy połączone z warsztatami edukacyjnymi. Spacerując po wystawie poznamy historię węgla brunatnego i odkryjemy tajniki produkcji prądu elektrycznego. Zobaczymy maszyny, które pracują w Elektrowni w Bełchatowie. Odpowiemy na pytanie: Czym dokładnie jest węgiel brunatny? W jaki sposób powstał?
Zwiedzanie Kopali – Sztolnia Królowa Luiza. Całodniowy objazd z przewodnikiem górskim pętlą Beskidzką: Wisła, Przełęcz Kubalonka,Istebna, Koniaków, Koczy Zamek, Żywiec. Wizyta w Leśnym Parku Niespodzianek. Bielsko Biała – Studio Filmów Rysunkowych. Pszczyna – zwiedzanie z przewodnikiem muzeum zamkowego: wnętrza XIX i XX-wieczne. Spacer po parku, ławeczka księżej Daisy.
Zwiedzanie Kopali – Sztolnia Królowa Luiza. Całodniowy objazd z przewodnikiem górskim pętlą Beskidzką: Wisła, Przełęcz Kubalonka,Istebna, Koniaków, Koczy Zamek, Żywiec. Wizyta w Leśnym Parku Niespodzianek. Bielsko Biała – Studio Filmów Rysunkowych. Pszczyna – zwiedzanie z przewodnikiem muzeum zamkowego: wnętrza XIX i XX-wieczne. Spacer po parku, ławeczka księżej Daisy.
Grabarka – najważniejsze sanktuarium polskiego prawosławia. Białowieża: zwiedzanie multimedialnej wystawy przyrodniczej w Muzeum BPN, wejście na wieżę widokową. Rezerwat Pokazowy Żubrów. Spacer z przewodnikiem do Dębu Jagiełły w Obszarze Ochrony Ścisłej BPN – naturalna puszcza pierwotna. Hajnówka – Sobór Świętej Trójcy – prawosławna świątynia.
Grabarka – najważniejsze sanktuarium polskiego prawosławia. Białowieża spacer szlakiem Dębów Królewskich w Starej Białowieży. Zwiedzanie Rezerwatu Pokazowego Żubrów. Multimedialna wystawa przyrodnicza w Muzeum BPN, wejście na wieżę widokową. Wyjście z przewodnikiem do Dębu Jagiełły w Obszarze Ochrony Ścisłej BPN – naturalna puszcza pierwotna. Wizyta w Muzeum Wsi Rolnictwa w Ciechanowcu.
Krosno – wizyta w Centrum Dziedzictwa Szkła. Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku – zwiedzanie z przewodnikiem największego skansenu w Polsce. Gra terenowa Bieszczady Challenge to gra terenowa realizowana w dwóch grupach, które wyruszają szlakiem wprost do opuszczonej łemkowskiej wsi – Bereżnicy Niżnej. Bieszczadzkimi Drezynami Rowerowymi – unikalny środek transportu.
Krosno – wizyta w Centrum Dziedzictwa Szkła. Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku – zwiedzanie z przewodnikiem największego skansenu w Polsce. Całodniowa wycieczka z przewodnikiem górskim. Przejazd fragmentami Małej i Dużej Pętli Bieszczadzkiej: cerkiew w Smolniku, Zagroda Żubrów w Mucznem, cerkiew w Górzance, Wejście na Połoninę Wetlińską do Schroniska Chatka Puchatka. Wizyta w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Zwiedzanie z przewodnikiem Łańcuta: zamek, wozownia, stajnie.
Krosno – wizyta w Centrum Dziedzictwa Szkła. Całodniowa wycieczka z przewodnikiem górskim – fragmentami Małej i Dużej Pętli Bieszczadzkiej. Gra terenowa Bieszczady Challenge to gra terenowa realizowana w dwóch grupach, które wyruszają szlakiem wprost do opuszczonej łemkowskiej wsi – Bereżnicy Niżnej. Przejazd Bieszczadzkimi Drezynami Rowerowymi.
Pobyt na terenie parku gdzie dzikie zwierzęta z całego świata są na wyciągnięcie ręki. W dolinie Neru można spotkać najgroźniejsze zwierzęta. Na obszarze 25 hektarów żyje ponad 500 osobników z 5 kontynentów. Największą atrakcją parku są lwy białe, tygrysy bengalskie i tygrysy białe.
Bydgoszcz: Wyspa Młyńska, Opera Nova, Wenecja Bydgoska, Katedra św. Marcina i Mikołaja, Stary Rynek, ulica Długa, Stary Port ze słynną rzeźbą Przechodzący przez Rzekę. Wizyta w Muzeum Mydła i Historii Brudu. Toruń: Rynek Staromiejski, Ratusz, Dwór Artusa, pomnik Mikołaja Kopernika, Fontanna Flisaka, Dom Kopernika, Krzywa Wieża, Mury Obronne, Spichlerze, Katedra Świętojańska, ruiny zamku krzyżackiego. Seans w planetarium. Warsztat wypieku piernika.
Zwiedzanie Bydgoszczy: Wyspa Młyńska, Opera Nova, Wenecja Bydgoska, Katedra św. Marcina i Mikołaja, Stary Rynek, ulica Długa, Stary Port ze słynną rzeźbą Przechodzący przez Rzekę. Wizyta w Muzeum Mydła i Historii Brudu – zwiedzanie muzeum. Zwiedzanie Torunia: Rynek Staromiejski, Ratusz, Dwór Artusa, pomnik Mikołaja Kopernika, Fontanna Flisaka, Dom Kopernika, Krzywa Wieża, Mury Obronne, Spichlerze, Katedra Świętojańska, ruiny zamku krzyżackiego. Seans w planetarium. Warsztat wypieku piernika. Zwiedzanie Twierdzy Toruńskiej z przewodnikiem. Centrum Chemii w Małej Skali – udział w warsztatach chemicznych – własnoręczne eksperymetnowanie.
Zwiedzanie Zamku Książąt Mazowieckich – spacer po basztach zamkowych wystawy stałej, pt. „Księstwo Mazowieckie 1200-1526 – intrygi, trucizny i smok, czyli 300 lat niezależnego Mazowsza”. Zwiedzanie Muzeum w Opinogórze z przewodnikiem: Pałacyk, Oficyna, Dwór. Spacer po ogrodzie. Lekcja muzealna np. Romantyków w Polsce było wielu …
Zwiedzanie Zamku Książąt Mazowieckich – spacer po basztach zamkowych wystawy stałej, pt. „Księstwo Mazowieckie 1200-1526 – intrygi, trucizny i smok, czyli 300 lat niezależnego Mazowsza”, Przejazd do Pułtuska. Zwiedzanie Zamku oraz Zbrojowni z Kasztelanem Zamkowym: Wprowadzenie w świat dawny- opis kodeksu rycerskiego, prezentacja zbroi i broni z XV-XVII w. opis technik jej używania oraz zmian na przestrzeni wieków.
Zwiedzanie z przewodniki Muzeum Jana Kochanowskiego. Wystawa stała ,,Jan Kochanowski- duch miejsca, klimat epoki”. Spacer po parku i szukanie słynnej fraszki ,,Na lipę”. Pomnik Jana Kochanowskiego. Zwoleń – wizyta w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego – krypta Kochanowskich. Centrum Regionalne. Sycyna – miejsce urodzenia Kochanowskiego.
Wizyta w Skalnym Mieście – spacer wśród ostańców skalnym połączony z rejsem łodzią. Zwiedzanie Pragi: Wieża Petrin –wjazd na punkt widokowy, Klasztor na Strahovie, Hradczany, przejście małą trasą: Katedra św. Wita, Stary Pałac Królewski, Bazylika św. Jerzego, Złota Uliczka, Dzielnica Żydowska, Rynek Starego Miasta.
Zamek w Czersku – udział w żywej lekcji historii, temat dostosowany do wieku grupy np. Początki państwa polskiego – mity i fakty, ekwipunek i techniki walki wojów piastowskich. Wizyta w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego – lekcja muzealna „Czarniecki zobowiązuje. Czyli jak z Polski Szwedów wypędziliśmy”, w której dowiemy się o wodzu, który zagościł w naszym hymnie.
Wizyta w Muzeum Sił Powietrznych – zwiedzanie z przewodnikiem wystawy stałej związanej z najważniejszymi etapami rozwoju polskich skrzydeł oraz wystaw czasowych. + lekcja muzealna. Twierdza Dęblin – spacer z przewodnikiem przez wyjątkową architekturę militarną. Spacer wokół Zespołu Pałacowo – Parkowego, Pałac Jabłonowskich – obecny Rektorat Lotniczej Akademii Wojskowej.
Program składa się z dwóch części – historyczno-krajoznawczej oraz przygodowej. Podczas pobytu zwiedzanie z przewodnikiem m.in. Brama ks. Poniatowskiego, Reduta Napoleona. Zawody strzeleckie oraz gra terenowa, w której grupy zaopatrzone w mapy wyruszają na poszukiwanie wskazówek odwiedzając podziemia oraz stare budynki Twierdzy.
Zwiedzanie Muzeum Iluzji, Latająca Chata, poszukiwanie rozwiązań zagadki Lewitujący Kran, Wiklinowy Labirynt, Tunel Zapomnienia, Lasek Doświadczeń, zaklęty staw, przygoda Trapera, świat do góry nogami w Zakręconym Domku, Lustrzany Labirynt, mini zoo, wizyta w tajemniczym Ames Roomie.
Sugerowany program od 7 klasy SP
Zwiedzanie Gdyni połączone z grą miejską pod hasłem „Gdynia Niepodległa” – wizyta na statku muzeum ORP Błyskawica – Skwer Kościuszki – Pomnik Harcerza – Punkt Widokowy Kamienna Góra. Wizyta w Europejskim Centrum Solidarności . Zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej.
Gdynia: spacer z pilotem po Skwerze Kościuszki. Zwiedzanie Akwarium Gdyńskiego oraz udział w zajęciach laboratoryjnych: teoretyczny wstęp połączony z zajęciami praktycznymi. Pobyt w Adventure Park Kolibki – zabawy integracyjne mające na celu budowanie wśród grupy relacji i więzi. Aktywności fizyczne połączone z działaniami psychologicznymi pozwalają ustalić przyczyny napięć i konfliktów w grupie, ale także pokazują sposoby ich rozwiązywania.
Kłodawy do Kopalni Soli -spacer z przewodnikiem Trasą Turystyczną. Gniezno – wejście na Wzgórze Lecha, zwiedzanie katedry z przewodnikiem, Drzwi Gnieźnieńskie. Zwiedzanie z przewodnikiem Ziemi Łęczyckiej. Łęczyca – zwiedzanie zamku królewskiego oraz udział w lekcji muzealnej. Tum – romańska kolegiata z XII wieku z przepięknymi freskami. Kwiatkówek – Skansen Ziemi Łęczyckiej.
Golub – Dobrzyń- gra Zamkowa – Zaginiony Skarb Anny Wazówny – Zadania dla drużyn oraz szukanie ukrytych skarbów królewny Anny
Wazówny na terenie zamku. Grębocin – wizyta w Interaktywnym Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa. Toruń – zwiedzanie miasta: Rynek Staromiejski, Ratusz, Dwór Artusa, pomnik Mikołaja Kopernika, Fontanna Flisaka, Dom Kopernika, Krzywa Wieża, Mury Obronne, Spichlerze, Katedra Świętojańska, ruiny zamku krzyżackiego. Seans w planetarium. Warsztat wypieku piernika.
Dąb Bartek- najsłynniejsze drzewo w Polsce. Wejście na Św. Krzyż z przewodnikiem + taras widokowy gołoborze. Wizyta w Osadzie Średniowiecznej. Wizyta w Geoparku w Kielcach- Centrum Geoedukacji – wystawa stała oraz warsztaty. Jaskinia Raj.
Dąb Bartek – najsłynniejsze drzewo w Polsce. Wejście na Św. Krzyż + taras widokowy gołoborze. Wizyta w Osadzie Średniowiecznej. Wieczorne spotkanie z legendami świętokrzyskimi. Wizyta w Geoparku w Kielcach- Centrum Geoedukacji. Jaskinia Raj. Wizyta na zamku w Chęcinach.
Dąb Bartek – najsłynniejsze drzewo w Polsce. Wejście na Św. Krzyż + taras widokowy gołoborze. Wizyta w Osadzie Średniowiecznej. Wizyta w Geoparku w Kielcach- Centrum Geoedukacji. Wizyta na zamku w Chęcinach. Jaskinia Raj. Spacer po Szydłowcu: Ratusz, Kościół św. Zygmunta, Góra Trzech Krzyży.
Wejście na Św. Krzyż. Wizyta w Krzemionkach Opatowskich. – przejście trasą turystyczną z przewodnikiem. Wizyta w Geoparku w Kielcach- Centrum Geoedukacji. Zwiedzanie Szydłowca: Ratusz, Kościół św. Zygmunta, Góra Trzech Krzyży. Muzeum instrumentów ludowych. Oblęgorek – zwiedzanie Pałacyku Henryka Sienkiewicza połączone z lekcją muzealną.
Dąb Bartek- najsłynniejsze drzewo w Polsce. Wejście na Św. Krzyż + taras widokowy gołoborze. Wizyta w Osadzie Średniowiecznej. Poznajemy stare obyczaje i zawody (odwiedzamy rzemieślników spod Świętego Krzyża: garncarza, cieślę, kowala, tkaczkę, zielarkę, gospodynię słowiańską, rymarza czy barcie bartnika).
Dąb Bartek- najsłynniejsze drzewo w Polsce. Wejście na Św. Krzyż + taras widokowy gołoborze. Zwiedzanie Zamku Królewskiego w Chęcinach – zwiedzanie zamku, lochu, skarbca, wejście na dwie baszty z punktami widokowymi, przymierzanie elementów zbroi rycerskich, zakuwanie w dyby, pokazy strzelania z broni historycznej.
Udział w turnieju paintball ( do dyspozycji grupy sprzęt, umundurowanie + 500 kulek dla każdego gracza). Celem jest nawiązanie współpracy zespołowej oraz komunikacji aby zrealizować określone zadania. Gra odbywa się na dużym leśnym terenie wraz z polaną, licznymi ściankami, przeszkodami czy tarczami do ćwiczeń celności.
Wizyta w Labosferze – profesjonalne laboratorium, w którym dzieci mogą całą klasą uczestniczyć w wykonywaniu doświadczeń i eksperymentów dostosowanych do ich możliwości i wiedzy o świecie. Wizyta na Zamku – udział w żywej lekcji historii lub lekcji muzealnej temat dostosowany do wieku grupy
Udział w zajęciach integracyjnych: turniej dziesięciu mostów – w pełni bezpieczna zabawa turniejowa, w której uczestnicy mają do pokonania dziesięć różnorodnych, specjalnie przygotowanych ,,mostów”. Marsz na orientację – zajęcia terenowe w których uczestnicy za pomocą mapy i kompasu odwiedzają punkty zadaniowe wyznaczone na specjalnie przygotowanej mapie.
Karpacz – Wizyta w Muzeum Karkonoskie Tajemnice. Całodniowa wycieczka górska z przewodnikiem. Wjazd wyciągiem krzesełkowym na Małą Kopę , przejście do Schroniska Samotnia, piesze wejście na Śnieżkę (królową Karkonoszy). Zejście do Karpacza w kierunku Białego Jaru, postój w Schronisku Strzecha Akademicka. Zwiedzanie Świątyni Wang największej atrakcji Karkonoszy. Kopalnia ,,Liczyrzepa” w Kowarach. Zwiedzanie Zamku Książ połączone z zajęciami edukacyjnymi.
Karpacz – Wizyta w Muzeum Karkonoskie Tajemnice. Całodniowa wycieczka górska z przewodnikiem. Wjazd wyciągiem krzesełkowym na Małą Kopę , przejście do Schroniska Samotnia, piesze wejście na Śnieżkę (królową Karkonoszy). Zejście do Karpacza w kierunku Białego Jaru, postój w Schronisku Strzecha Akademicka. Zwiedzanie Świątyni Wang największej atrakcji Karkonoszy.Praga: Hradczany, Katedra św. Wita. Przejście w kierunku Małej Strany. Spacer Mostem Karola – najsłynniejszy most z barokowymi pomnikami. Spacer na Rynek Starego Miasta: zegar astronomiczny Orloj, Pomnik Jana Husa.
Wizyta w Centrum Edukacji i Promocji Regionu (CEPR) w Szymbarku: m.in. Dom Harcerz, Najdłuższa Deska Świata, Stół Noblisty, Muzeum Gospodarstwa, Dom Sybiraka, Dom Trapera Kaszubskiego. Wejście na punkt widokowy Góra Wieżyca – najwyższy szczyt Kaszub. Zwiedzanie Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie.
Spacer po mieście: zabytkowe kamieniczki, kościół farny, ruiny zamku, baszta, Góra Trzech Krzyży. Przejazd Melexem po Kazimierzu Dolnym do wąwozu Korzeniowy Dół.
Sandomierz – spacer po Starym Mieście z pilotem: Rynek, Ratusz, Mury, Ucho Igielne, Pałac Biskupów, Collegium Gostomianum, kościół św. Jakuba. Zbrojownia Rycerska – humorystyczny spektakl z prawdziwym rycerzem! Spacer do wąwozu Królowej Jadwigi. Zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej. Kazimierza Dolnego – spacer z pilotem po mieście: zabytkowe kamieniczki Celejów, Górskich, Przybyłów, kościół farny. Przejazd melexami po Kazimierzu: spichlerze, przejazd przez miasteczko, wąwóz Korzeniowy Dół.
Kazimierza Dolnego- zabytkowe kamieniczki Celejów, Górskich, Przybyłów, kościół farny, wąwóz Korzeniowy Dół. Wejście na ruiny zamku i basztę. Udział w zajęciach edukacyjnych na terenie Muzeum Nadwiślańskim.
Zwiedzanie miasta z przewodnikiem: Wzgórze Katedralne, Pałac Biskupów Krakowskich, Rynek, ulica Sienkiewicza, Park Miejski, Rezerwat Kadzielnia. Wejście do jaskini na terenie rezerwatu. Wizyta w Geoparku w Kielcach- Centrum Geoedukacji.
Zwiedzanie Pałacyku Henryka Sienkiewicza połączone z lekcją muzealną pt. Afrykańska podróż Henryka Sienkiewicza a powieść „ W pustyni i w puszczy”. Spacer ul. Sienkiewicza w kierunku pomnika Dzika Kiełka. Wizyta w Muzeum Historii Kielc – lekcja muzealna pt. Herb Kielc.
Zwiedzanie Muzeum Zabawek i Zabawy z przewodnikiem połączone z zajęciami edukacyjnymi. Wizyta w Geoparku w Kielcach- Centrum Geoedukacji. Zwiedzanie wystawy stałej poświęconej dziedzictwu geologicznemu Gór Świętokrzyskich, seans w kinie – kapsuła 5D, wirtualna jaskinia oraz zajęcia praktyczne.
Wizyta w Kopalni Soli w Kłodawie: zwiedzania obejmuje prelekcję n/t historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli, zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi (zjazd windą z prędkością 6 m/s pozostawia człowiekowi niezapomniane wrażenia), przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi – opiekunki górników solnych.
Wrocław – zwiedzanie miasta pod hasłem Wrocławskie Krasnale. Zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej. Wyjazd na całodniową wycieczkę w kierunku Kudowy Zdrój. Spacer po Parku Zdrojowym. Wizyta w Rezerwacie Geologicznym ,,Błędne Skały” i ,,Szczeliniec”. Zwiedzanie Twierdzy w Kłodzku (część górna i korytarz kontrminowy). Spacer z pilotem po Kłodzku.
Wrocław – zwiedzanie miasta pod hasłem Wrocławskie Krasnale. Zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej. Wyjazd na całodniową wycieczkę w kierunku Kudowy Zdrój. Spacer po Parku Zdrojowym. Wizyta w Rezerwacie Geologicznym ,,Błędne Skały” i ,,Szczeliniec”. Zwiedzanie Twierdzy w Kłodzku (część górna i korytarz kontrminowy). Spacer z pilotem po Kłodzku. Całodzienne zwiedzanie Pragi z przewodnikiem: Hradczany, Katedra św. Wita, Most Karola.
Sugerowany program dla grup od VII klasy SP.
Zwiedzanie Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau, byłego obozu zagłady. Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem: Rynek Główny Starego Miasta, Sukiennice, ul. Floriańska, Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, Collegium Maius, Planty, Katedra na Wawelu, Dzwon Zygmunta, Krypty Królewskie, dziedziniec arkadowy Zamku na Wawelu, Smok Wawelski.
Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem: Rynek Główny Starego Miasta, Sukiennice, ul. Floriańska, Kościół Mariacki , Collegium Maius, Planty, Katedra na Wawelu, Dzwon Zygmunta, Krypty Królewskie, dziedziniec arkadowy Zamku na Wawelu, Smok Wawelski. Kopalni Soli w Wieliczce – spacer z przewodnikiem Trasą Turystyczną.
Gra Miejska – aktywne zwiedzanie Starego Miasta Krakowa. Uczniowie rozwiązują zadania historyczne oraz matematyczne i ćwiczą ortografię. HistoryLand – zwiedzanie z przewodnikiem niesamowitej wystawy historycznej zbudowanej z… klocków LEGO. Centrum Edukacji Lotniczej.
Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem: Rynek Główny Starego Miasta, Sukiennice, ul. Floriańska, Kościół Mariacki , Collegium Maius, Planty, Katedra na Wawelu, Dzwon Zygmunta, Krypty Królewskie, dziedziniec arkadowy Zamku na Wawelu, Smok Wawelski. Pobyt w Rodzinnym Parku Rozrywki Energylandia.
Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem: Rynek Główny Starego Miasta, Sukiennice, ul. Floriańska, Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, Collegium Maius, Planty, Katedra na Wawelu, Dzwon Zygmunta, Krypty Królewskie, dziedziniec arkadowy Zamku na Wawelu, Smok Wawelski. Ojcowski Park Narodowy – Zamek w Piaskowej Skale, Maczuga Herkulesa, Ojców, Ruiny Zamku Kazimierzowskiego w Ojcowie. Kopalni Soli w Wieliczce.
Sugerowany program dla grup od VII klasy SP.
Zwiedzanie Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau, byłego obozu zagłady. Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem: Rynek Główny Starego Miasta, Sukiennice, ul. Floriańska, Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, Collegium Maius, Planty, Katedra na Wawelu, Dzwon Zygmunta, Krypty Królewskie. Kopalnia Soli w Wieliczce – spacer Trasą Turystyczną.
Narwiański Park Narodowy- spacer ścieżką przyrodniczą ,,Kładka wśród bagien”. Pentowo – Europejska Wioska. Turniej Team Building – rozwijanie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Gry terenowe – leśne gry i zabawy. Skansen w Nowogrodzie –drewniana zabudowa i historia ludności Kurpiowskiej.
Turniej Team Building – rozwijanie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Problemowe zadania mają na celu zintegrować zespół przez zabawę. Gry terenowe – leśne gry i zabawy angażujcie uczestników do współpracy, pracy w zespole. Misja exploris- uczestnicy podzieleni na zespoły i wyposażeni w mapy, biorą udział w rajdzie terenowym. Survival – tematyczne zadania survivalowe.
Twierdza Osowiec –rosyjskie fortyfikacje. Skansen w Nowogrodzie. Zajęcia sportowe na terenie ośrodka: Turniej Team Building – rozwijanie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Problemowe zadania mają na celu zintegrować zespół przez zabawę.
Malbork – zwiedzanie dawnej rezydencji Zakonu Krzyżackiego. Zajęcia edukacyjne w Słowińskim Parku Narodowym. Wizyta w Sea Park w Sarbsku – Centrum edukacji i zabawy. Labirynt Park Łeba. Zwiedzanie Muzeum Wyrzutni Rakiet z II wojny światowej. Przejazd melexami w stronę wędrujących wydm, wejście na Górę Łącką, spacer wybrzeżem.
Wilno – zwiedzanie miasta z przewodnikiem: Cmentarz na Rossie, Katedra Wileńska, Wieża Giedymina, Ulica Zamkowa, Pałac Prezydencji, Uniwersytet Wileński, Muzeum Adama Mickiewicza, Plac Ratuszowy, Ostra Brama z kaplicą i cudownym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, Kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu, Góra Trzech Krzyży. Troki – zwiedzanie z przewodnikiem zamku na jeziorze Galve- dawna siedziba Wielkich Książąt Litewskich.
Wilno – zwiedzanie miasta z przewodnikiem: Cmentarz na Rossie, Katedra Wileńska, Wieża Giedymina, Ulica Zamkowa, Pałac Prezydencji, Uniwersytet Wileński, Muzeum Adama Mickiewicza, Plac Ratuszowy, Ostra Brama z kaplicą i cudownym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, Kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu, Góra Trzech Krzyży. Troki – zwiedzanie z przewodnikiem zamku na jeziorze Galve- dawna siedziba Wielkich Książąt Litewskich. Kowno: Stare Miasto położone nad Niemnem, Ratusz nazywany ,,Białym Łabędziem”, Gimnazjum Jezuickie gdzie nauczał Adam Mickiewicz, ruiny zamku, gotycka Katedra św. Piotra i Pawła.
Zwiedzanie ruin zamku z przewodnikiem: Sala Rycerska, Zbrojownia, Wieża. Udział w lekcji o legendach pt. „Zamek w Liwie owiany legendą.” Węgrów: spacer po rynku, zwiedzanie Bazyliki Mniejszej.
Spacerując po wystawie poznamy historię węgla brunatnego i odkryjemy tajniki produkcji prądu elektrycznego. Zobaczymy maszyny, które pracują w Elektrowni w Bełchatowie. Wizyta w Łodzi. Muzeum Fabryki – zwiedzanie z przewodnikiem wystawy prezentującej dzieje fortuny Poznańskich. Gra-warsztat: „Miasto w mieście”- czyli próba stworzenia własnego przedsiębiorstwa. Centrum Nauki Experymenatrium: zwiedzanie z przewodnikiem połączone z grą tematyczna. LaserArena.
Muzeum Fabryki – zwiedzanie z przewodnikiem wystawy prezentującej dzieje fortuny Poznańskich. Gra-warsztat: „Miasto w mieście”- czyli próba stworzenia własnego przedsiębiorstwa.
Centrum Nauki Experymenatrium: zwiedzanie z przewodnikiem połączone z grą tematyczna. LaserArena.
Wizyta w Arboretum SGGW. Spacer po Arboretum z przewodnikiem daje możliwość poznania ciekawych gatunków drzew i krzewów, rosnących na terenie ogrodu. Łódź – prelekcja edukacyjna dostosowana do wieku dzieci na terenie łódzkiego zoo.
Panoramiczny objazd Łodzi (m.in. przejazd obok łódzkiej „Filmówki” i Muzeum Kinematografii. ) Wizyta w dzielnicy Księży Młyn, będąca niegdyś własnością K.G.Scheiblera. Spacer z przewodnikiem po najsłynniejszej ulicy Łodzi PIOTRKOWSKIEJ (wille, kamienice, słynne pomniki, kościoły, dzieje rodzin fabrykanckich, ławeczka Tuwima, Aleja Gwiazd, Grand Hotel, Fortepian Rubinsteina). Wizyta w Pałacu Poznańskiego – Muzeum Miasta Łodzi- spacer z przewodnikiem po pałacu, który posłużył jako scenografia do jednego z najsłynniejszych filmów Andrzeja Wajdy ,,Ziemia Obiecana”.
Zwiedzanie miasta w formie gry miejskiej pt. Magiczna Łódź – szlakiem łódzkich legend – podczas gry będziemy zwiedzać ciekawe zabytki miasta oraz mniej znane zakątki łącząc wszystko z integracją. Wizyta w Muzeum Fabryki w Łodzi. Gra-warsztat: „Miasto w mieście”- czyli próba stworzenia własnego przedsiębiorstwa.
Udział w grze miejskiej na terenie miasta pt. JAK TO DZIAŁA? eksploruj miasto w niecodzienny sposób poznając ciekawe miejsca. Wszystko połączone z zajęcia integracyjne w postaci turniejów drużynowych np. Olimpiada sportowa i Laser Tag Arena.
Udział w grze miejskiej na terenie miasta pt. JAK TO DZIAŁA? eksploruj miasto w niecodzienny sposób poznając ciekawe miejsca. Wszystko połączone z zajęcia integracyjne w postaci turniejów drużynowych np. Olimpiada sportowa i Laser Tag Arena. Zajęcia sportowo – integracyjnych. Tor sprawnościowy SIŁA i CHARAKTER- szereg konkurencji, w których na próbę zostanie wystawiona wytrwałość uczestników.
Lublin – wizyta w Podziemnej Trasie Turystyczne. Spacer po mieście z pilotem. Kozłówka – wizyta w Muzeum Zamoyskich- zwiedzanie z przewodnikiem (pałac, park, powozownia, galeria socrealizmu, kaplica, wystawy czasowe).
Zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej – rodzinna miejscowość i miejsce narodzin pisarza. Wizyta w Muzeum Zamoyskich- zwiedzanie z przewodnikiem. (pałac, park, powozownia, galeria socrealizmu, kaplica, wystawy czasowe). Zwiedzanie Lublina z przewodnikiem: Wzgórze Zamkowe, Stare Miasto – Brama Grodzka, Plac po Farze, Rynek z Trybunałem Koronnym, Bazylika Ojców Dominikanów.
Zwiedzanie miasta z przewodnikiem: Wzgórze Zamkowe, Stare Miasto – Brama Grodzka, Plac po Farze, Rynek z Trybunałem Koronnym. Wejście do Podziemnej Trasy Lubelskiej. Wizyta w Regionalnym Muzeum Cebularza. Zajęcia sportowo – integracyjnych. Tor sprawnościowy SIŁA i CHARAKTER- szereg konkurencji, w których na próbę zostanie wystawiona wytrwałość uczestników.
Sugerowany program dla grup od VII klasy SP.
Pobyt na terenie Muzeum na Majdanku połączony z aktywnym udziałem młodzieży w zajęciach edukacyjnych: prezentacja multimedialna lub projekcja filmowa lub analiza źródeł historycznych;
pogadanka; zwiedzanie byłego obozu koncentracyjnego.
Wizyta w Mateczniku Mazowsze: spektakl dla dzieci i młodzieży, pt. ,,Kraina marzeń- tańce narodowe”- musical poprowadzi nas przez różne regiony Polski, ucząc dzieci szacunku do polskiej kultury ludowej. Zwiedzanie kulis Mazowsza. Wizyta w fabryce krówek.
Zwiedzanie Wilczego Szańca – porośnięte lasem ruiny kwatery głównej Adolfa Hitlera. Św. Lipka – Sanktuarium Maryjne. Zwiedzanie Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Spacer po Mikołajkach. Rejs statkiem po jeziorze. Spacer po Olsztynie z przewodnikiem: Stare Miasto, Ratusz, Targ Rybny, Katedra św. Jakuba, most zakochanych, Wysoka Brama. Seans filmowy w olsztyńskim planetarium.
Pobyt w Rodzinnym Parku Rozrywki w okolicach Olsztyna: Przejażdzki na Segway’ach; Strzelanie z łuk; Bungee run; Zorbing; Mega piłkarzyki; Wspólne spodnie; Wyścigi na rurach; Rowery przeciwskrętne; Budowanie tratwy. Spacer po Olsztynie z przewodnikiem: Stare Miasto, Ratusz, Targ Rybny, Katedra św. Jakuba, most zakochanych, Wysoka Brama. Seans filmowy w planetarium.
Gdynia -spacer z pilotem po Skwerze Kościuszki. Zwiedzanie Akwarium Gdyńskiego oraz udział w zajęciach laboratoryjnych. Zwiedzanie Gdańska: Długi Targ, Fontanna Neptuna, Złota Brama, Droga Królewska, Bazylika Mariacka, ul. Mariacka, spacer wzdłuż rzeki Motławy, Żuraw Gdański. Wejście na molo sopockie. Adventure Park Kolibki – zabawy integracyjne mające na celu budowanie wśród grupy relacji i więzi.
Gdynia -spacer z pilotem po Skwerze Kościuszki. Zwiedzanie Akwarium Gdyńskiego oraz udział w zajęciach laboratoryjnych. Zwiedzanie Gdańska: Długi Targ, Fontanna Neptuna, Złota Brama, Droga Królewska, Bazylika Mariacka, ul. Mariacka, spacer wzdłuż rzeki Motławy, Żuraw Gdański, Westerplatte. Wejście na molo sopockie. Adventure Park Kolibki – zabawy integracyjne mające na celu budowanie wśród grupy relacji i więzi. Frombork- zwiedzanie Wzgórza Katedralnego: zespół murów obronnych, brama główna, Katedra – zwiedzanie połączone z prezentacją organową. Seans w planetarium.
Nieborów – zwiedzanie z przewodnikiem zespołu pałacowo – ogrodowego w Nieborowie. Wystawa Manufaktury Majoliki. Udział w warsztatach rękodzieła ludowego w łowickiej chałupie.
Spacer po Olsztynie z przewodnikiem: Stare Miasto, Ratusz, Targ Rybny, Katedra św. Jakuba, most zakochanych, Wysoka Brama. Seans filmowy w olsztyńskim planetarium. Pobyt w Rodzinnym Parku Rozrywki w okolicach Olsztyna. Zwiedzanie gospodarstwa agroturystycznego. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.
Sugerowany program dla grup od VII klasy SP.
Zwiedzanie Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau, byłego obozu zagłady. W trakcie pobytu przejście przez Auschwitz I: Brama „Arbeit macht frei”, Plac apelowy. Auschwitz II-Birkenau: Brama Śmierci, Rampa, Ruiny komory gazowej i krematorium nr II lub nr III , Barak dziecięcy w obozie kobiecym.
Zwiedzenie Kopalni Soli w Bochni. Spacer Wąwozem Homole gdzie można podziwiać piękne, prawie pionowe wapienne ściany skalne. Spacer po uzdrowisku Szczawnica. Wjazd kolejka na Palenicę. Spacer po Zaporze wodnej na Jeziorze Czorsztyńskim. Zwiedzanie Zamku Dunajec.
Zwiedzanie miasta z przewodnikiem: Bazylika Katedralna, opactwo pobenedyktyńskie, Wzgórze Tumskie, Muzeum Diecezjalne, Stary Rynek, nabrzeże wiślane. Rejs statkiem po Wiśle. Przejazd do Czerwińska. Zwiedzanie Bazylika Zwiastowania NMP – Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.
Zwiedzanie miasta w formie gry miejskiej: Uczestnicy podzieleni na grupy otrzymują specjalnie opracowane mapki i zestawy zadań w formie wierszowanych zagadek. Celem zabawy jest dotarcie do wyznaczonych miejsc i udzielenie odpowiedzi na pytania związane z historią miejsca lub ludzi z nim związanych. Po drodze gracze spotykają przewodników udzielających dodatkowych informacji o danym miejscu. Gra kończy się rozdaniem certyfikatu i drobnych upominków dla zwycięskiej grupy. Rejs statkiem po Wiśle.
Zwiedzanie miasta z przewodnikiem: Bazylika Katedralna, opactwo pobenedyktyńskie, Wzgórze Tumskie, Stary Rynek, nabrzeże wiślane. Wizyta w płockim ZOO. Dzień w Twierdzy Modlin. Program składa się z dwóch części – historyczno-krajoznawczej oraz przygodowej.
Przejazd na Podlasie – zamek w Tykocinie – zwiedzanie z przewodnikiem zrekonstruowanego zamku należącego do Króla Polskiego i Wielkiego Księcia Litewskiego. Zajęcia sportowe na terenie ośrodka: Archery tag, Turniej Team Building – rozwijanie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Supraśl – zwiedzanie multimedialnego Muzeum Ikon.
Supraśl: zwiedzanie multimedialnego Muzeum Ikon w Supraślu, które przybliża historię oraz kanony malarskie ikon. Cerkiew Obronna na terenie klasztoru Bazylianów. Sokolarnia – Ośrodek Edukacji Ekologicznej Muzeum Podlaskiego. Zwiedzanie Białegostoku z przewodnikiem: Pałac Branickich z parkiem pałacowym, Rynek Kościuszki, Ratusz, Skwer Ludwika Zamenhoffa (twórca esperanto), Bazylika Wniebowzięcia NMP.
Tykocin – wrota Podlasia. Spacer po mieście: Rynek, Pomnik Stefana Czarnieckiego, kościół p.w. Trójcy Świętej. Zwiedzanie Muzeum – Wielka Synagoga. Zwiedzanie meczetu i mizaru w Kruszynianach. Opowieści o historii i kulturze Tatarów. Supraśl – zwiedzanie multimedialnego Muzeum Ikon, które przybliża historię oraz kanony malarskie ikon. Sokolarnia – Ośrodek Edukacji Ekologicznej Muzeum Podlaskiego. Zwiedzanie Białegostoku: Pałac Branickich z parkiem pałacowym, Rynek Kościuszki, Ratusz, Skwer Ludwika Zamenhoffa.
Projekcja filmu o Poleskim Parku Narodowym, zwiedzanie Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego połączone z oglądaniem małych żółwików+ warsztat. Zwiedzanie ścieżki przyrodniczej, np. ,,Dąb Dominik”, ognisko integracyjne na zakończenie zwiedzania (dla chętnych).
Pobyt w siedzibie Poleskiego Parku Narodowego: projekcja filmu o Poleskim Parku Narodowym, zwiedzanie Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego połączone z oglądaniem małych żółwików+ warsztat, zwiedzanie ścieżki przyrodniczej, np. ,,Dąb Dominik”. Kraina Rumianku to wioska tematyczna gdzie dzieci i młodzież oraz dorośli mogą doświadczyć jak żyli, pracowali i odpoczywali nasi przodkowie.
Gdynia: spacer z pilotem po Skwerze Kościuszki. Zwiedzanie Akwarium Gdyńskiego oraz udział w zajęciach laboratoryjnych. Gdańsk: zwiedzanie miasta: Długi Targ, Fontanna Neptuna, Złota Brama, Droga Królewska, Bazylika Mariacka, ul. Mariacka, spacer wzdłuż rzeki Motławy, Żuraw Gdański. Wizyta w Fokarium. Spacer do Wąwozu Chłapowskiego. Słowiński Park Narodowy: wędrujące wydmy, wejście na Górę Łącką, spacer wybrzeżem.
Zwiedzanie Poznania z przewodnikiem: Katedra wraz z X-wiecznymi podziemiami i grobami pierwszych Piastów i Złotą Kaplicą; Stary Rynek: renesansowy Ratusz, domki budnicze, pręgierz, kamieniczki, studzienka Bamberki, Waga Miejska, Odwach, Pałac Działyńskich, Kościół Farny – perła baroku i dawne kolegium jezuickie. Wizyta w Muzeum Rogala. Warsztat wyrobu Rogali Świętomarcińskich połączonych z legendami, gwarą poznańską i degustacją rogali. Zwiedzanie interaktywnej wystawy ICHOT Brama Poznania.
Puszczykowo – zwiedzanie Muzeum Arkadego Fiedlera w starym domu rodziny Fiedlerów. Wizyta w Pałacu w Rogalinie – zwiedzanie Pałacu z przewodnikiem. Zwiedzanie Poznania z przewodnikiem: Katedra wraz z X-wiecznymi podziemiami i grobami pierwszych Piastów i Złotą Kaplicą; Stary Rynek: renesansowy Ratusz, domki budnicze, pręgierz, kamieniczki. Wizyta w Muzeum Rogala. Warsztat wyrobu Rogali Świętomarcińskich.
Udział w lekcji na Zamku w Pułtusku na temat odpowiedniego zachowania się przy stole. Uroczysty obiad – praktyczna część szkolenia . Spacer z pilotem po rynku.
Udział w lekcji na Zamku w Pułtusku na temat odpowiedniego zachowania się przy stole. Uroczysty obiad – praktyczna część szkolenia. Zwiedzanie Zamku oraz Zbrojowni z Kasztelanem Zamkowym: wprowadzenie w świat dawny- opis kodeksu rycerskiego, prezentacja zbroi i broni z XV-XVII w. Husaria naszą dum. Zwiedzanie komnat Zamkowych.
Wizyta w Muzeum im. Jacka Malczewskiego – udział w warsztatach manualnych. Wizyta w Centrum Rzeźby Polskiej – Orońska gra terenowa + warsztat – uczestnicy poznają przestrzeń orońskiego parku. Scenariusze gier poruszają wątki przyrodnicze, historyczne i artystyczne.
Zajęcia sportowe: survivalowa przygoda – praktyczne zajęcia w terenie, które pozwolą uczestnikom sprawdzić swoje zdolności w programach survivalowych. Podchody nocne ,, Łowcy skarbów” . Przejazd do Zwierzyńca – serca Roztoczańskiego Parku Narodowego. Spacer ścieżką dydaktyczną z przewodnikiem na Bukową Górę.
Udział w zajęciach sportowo – survivalowych: Wielka edukacyjna gra na planszy przyrodniczej. Bungee Run – rywalizacja siłowo-ruchowa na pompowanym torze 2 stanowiskowym. Podchody nocne ,, Łowcy skarbów”. Przejazd do Zwierzyńca – serca Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy stałej Roztoczańskiego Parku Narodowego- ,,W krainie jodły, buka i tarpana”.
Zwiedzanie Lublina: Wzgórze Zamkowe, Stare Miasto – Brama Grodzka, Plac po Farze, Rynek z Trybunałem Koronnym, Bazylika Ojców Dominikanów, Archikatedra, Brama Krakowska, Nowy Ratusz. Wejście do Podziemnej Trasy Lubelskiej. Zamość: Brama Lwowska, Twierdza Zamość, Stare Miasto, Rynek Wielki, Ratusz, kamieniczki, Rynek Solny, Synagoga, Katedra. Susiec – przejście ścieżką przyrodniczą Rezerwat ,,Nad Tanwią”. Górecko Kościelne – Kościół św. Stanisława Męczennika, Aleja Dębów, Kapliczka ,,Na wodzie”. Krasnobród – Kościół Nawiedzenia NMP, Kapliczka na Wodzie.
Sandomierz: Rynek, Ratusz, Mury, Ucho Igielne, Pałac Biskupów, Collegium Gostomianum, kościół św. Jakuba. Zbrojownia Rycerska. Podziemnej Trasy Turystycznej. Zajęcia integracyjne: SPARTAKIADA -podczas spartakiady na uczestników czeka szereg konkurencji, rywalizując w zespołach 5 osobowych. Bajkowa Kraina- wieczorne podchody dla najmłodszych. QUIZ MEDYCZNO- TERENOWY gra strategiczna, w której uczestnicy dostają szereg pytań teoretycznych i zadań praktycznych związanych z pierwszą pomocą.