W związku z sytuacją epidemiologiczną nie wszystkie atrakcje wymienione w programach naszych wycieczek mogą być dostępne. Dostępność poszczególnych obiektów muzealnych i atrakcji turystycznych oraz możliwość realizacji programu sprawdzamy indywidualnie na potrzeby grupy.
JuraPark (park dinozaurów)- zwiedzanie z przewodnikiem. Prehistoryczne Oceanarium. Zwierzyniec Bałtowski. Sabatówka- Wioska Czarownic- spotkanie z prawdziwymi czarownicami wiedźmami i białą magią. Polska w Miniaturze- poznasz najciekawsze zabytki Polski.
Zwiedzanie interaktywnego muzeum o węglu PGE Giganty mocy połączone z warsztatami edukacyjnymi. Spacerując po wystawie poznamy historię węgla brunatnego i odkryjemy tajniki produkcji prądu elektrycznego. Zobaczymy maszyny, które pracują w Elektrowni w Bełchatowie. Odpowiemy na pytanie: Czym dokładnie jest węgiel brunatny? W jaki sposób powstał?
Pobyt na terenie parku gdzie dzikie zwierzęta z całego świata są na wyciągnięcie ręki. W dolinie Neru można spotkać najgroźniejsze zwierzęta. Na obszarze 25 hektarów żyje ponad 500 osobników z 5 kontynentów. Największą atrakcją parku są lwy białe, tygrysy bengalskie i tygrysy białe.
Zwiedzanie Zamku Książąt Mazowieckich – spacer po basztach zamkowych wystawy stałej, pt. „Księstwo Mazowieckie 1200-1526 – intrygi, trucizny i smok, czyli 300 lat niezależnego Mazowsza”. Zwiedzanie Muzeum w Opinogórze z przewodnikiem: Pałacyk, Oficyna, Dwór. Spacer po ogrodzie. Lekcja muzealna np. Romantyków w Polsce było wielu …
Zwiedzanie Zamku Książąt Mazowieckich – spacer po basztach zamkowych wystawy stałej, pt. „Księstwo Mazowieckie 1200-1526 – intrygi, trucizny i smok, czyli 300 lat niezależnego Mazowsza”, Przejazd do Pułtuska. Zwiedzanie Zamku oraz Zbrojowni z Kasztelanem Zamkowym: Wprowadzenie w świat dawny- opis kodeksu rycerskiego, prezentacja zbroi i broni z XV-XVII w. opis technik jej używania oraz zmian na przestrzeni wieków.
Zwiedzanie z przewodniki Muzeum Jana Kochanowskiego. Wystawa stała ,,Jan Kochanowski- duch miejsca, klimat epoki”. Spacer po parku i szukanie słynnej fraszki ,,Na lipę”. Pomnik Jana Kochanowskiego. Zwoleń – wizyta w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego – krypta Kochanowskich. Centrum Regionalne. Sycyna – miejsce urodzenia Kochanowskiego.
Zamek w Czersku – udział w żywej lekcji historii, temat dostosowany do wieku grupy np. Początki państwa polskiego – mity i fakty, ekwipunek i techniki walki wojów piastowskich. Wizyta w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego – lekcja muzealna „Czarniecki zobowiązuje. Czyli jak z Polski Szwedów wypędziliśmy”, w której dowiemy się o wodzu, który zagościł w naszym hymnie.
Wizyta w Muzeum Sił Powietrznych – zwiedzanie z przewodnikiem wystawy stałej związanej z najważniejszymi etapami rozwoju polskich skrzydeł oraz wystaw czasowych. + lekcja muzealna. Twierdza Dęblin – spacer z przewodnikiem przez wyjątkową architekturę militarną. Spacer wokół Zespołu Pałacowo – Parkowego, Pałac Jabłonowskich – obecny Rektorat Lotniczej Akademii Wojskowej.
Program składa się z dwóch części – historyczno-krajoznawczej oraz przygodowej. Podczas pobytu zwiedzanie z przewodnikiem m.in. Brama ks. Poniatowskiego, Reduta Napoleona. Zawody strzeleckie oraz gra terenowa, w której grupy zaopatrzone w mapy wyruszają na poszukiwanie wskazówek odwiedzając podziemia oraz stare budynki Twierdzy.
Zwiedzanie Muzeum Iluzji, Latająca Chata, poszukiwanie rozwiązań zagadki Lewitujący Kran, Wiklinowy Labirynt, Tunel Zapomnienia, Lasek Doświadczeń, zaklęty staw, przygoda Trapera, świat do góry nogami w Zakręconym Domku, Lustrzany Labirynt, mini zoo, wizyta w tajemniczym Ames Roomie.
Dąb Bartek- najsłynniejsze drzewo w Polsce. Wejście na Św. Krzyż + taras widokowy gołoborze. Wizyta w Osadzie Średniowiecznej. Poznajemy stare obyczaje i zawody (odwiedzamy rzemieślników spod Świętego Krzyża: garncarza, cieślę, kowala, tkaczkę, zielarkę, gospodynię słowiańską, rymarza czy barcie bartnika).
Dąb Bartek- najsłynniejsze drzewo w Polsce. Wejście na Św. Krzyż + taras widokowy gołoborze. Zwiedzanie Zamku Królewskiego w Chęcinach – zwiedzanie zamku, lochu, skarbca, wejście na dwie baszty z punktami widokowymi, przymierzanie elementów zbroi rycerskich, zakuwanie w dyby, pokazy strzelania z broni historycznej.
Udział w turnieju paintball ( do dyspozycji grupy sprzęt, umundurowanie + 500 kulek dla każdego gracza). Celem jest nawiązanie współpracy zespołowej oraz komunikacji aby zrealizować określone zadania. Gra odbywa się na dużym leśnym terenie wraz z polaną, licznymi ściankami, przeszkodami czy tarczami do ćwiczeń celności.
Wizyta w Labosferze – profesjonalne laboratorium, w którym dzieci mogą całą klasą uczestniczyć w wykonywaniu doświadczeń i eksperymentów dostosowanych do ich możliwości i wiedzy o świecie. Wizyta na Zamku – udział w żywej lekcji historii lub lekcji muzealnej temat dostosowany do wieku grupy
Udział w zajęciach integracyjnych: turniej dziesięciu mostów – w pełni bezpieczna zabawa turniejowa, w której uczestnicy mają do pokonania dziesięć różnorodnych, specjalnie przygotowanych ,,mostów”. Marsz na orientację – zajęcia terenowe w których uczestnicy za pomocą mapy i kompasu odwiedzają punkty zadaniowe wyznaczone na specjalnie przygotowanej mapie.
Spacer po mieście: zabytkowe kamieniczki, kościół farny, ruiny zamku, baszta, Góra Trzech Krzyży. Przejazd Melexem po Kazimierzu Dolnym do wąwozu Korzeniowy Dół.
Kazimierza Dolnego- zabytkowe kamieniczki Celejów, Górskich, Przybyłów, kościół farny, wąwóz Korzeniowy Dół. Wejście na ruiny zamku i basztę. Udział w zajęciach edukacyjnych na terenie Muzeum Nadwiślańskim.
Zwiedzanie miasta z przewodnikiem: Wzgórze Katedralne, Pałac Biskupów Krakowskich, Rynek, ulica Sienkiewicza, Park Miejski, Rezerwat Kadzielnia. Wejście do jaskini na terenie rezerwatu. Wizyta w Geoparku w Kielcach- Centrum Geoedukacji.
Zwiedzanie Pałacyku Henryka Sienkiewicza połączone z lekcją muzealną pt. Afrykańska podróż Henryka Sienkiewicza a powieść „ W pustyni i w puszczy”. Spacer ul. Sienkiewicza w kierunku pomnika Dzika Kiełka. Wizyta w Muzeum Historii Kielc – lekcja muzealna pt. Herb Kielc.
Zwiedzanie Muzeum Zabawek i Zabawy z przewodnikiem połączone z zajęciami edukacyjnymi. Wizyta w Geoparku w Kielcach- Centrum Geoedukacji. Zwiedzanie wystawy stałej poświęconej dziedzictwu geologicznemu Gór Świętokrzyskich, seans w kinie – kapsuła 5D, wirtualna jaskinia oraz zajęcia praktyczne.
Wizyta w Kopalni Soli w Kłodawie: zwiedzania obejmuje prelekcję n/t historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli, zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi (zjazd windą z prędkością 6 m/s pozostawia człowiekowi niezapomniane wrażenia), przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi – opiekunki górników solnych.
Zwiedzanie ruin zamku z przewodnikiem: Sala Rycerska, Zbrojownia, Wieża. Udział w lekcji o legendach pt. „Zamek w Liwie owiany legendą.” Węgrów: spacer po rynku, zwiedzanie Bazyliki Mniejszej.
Muzeum Fabryki – zwiedzanie z przewodnikiem wystawy prezentującej dzieje fortuny Poznańskich. Gra-warsztat: „Miasto w mieście”- czyli próba stworzenia własnego przedsiębiorstwa.
Centrum Nauki Experymenatrium: zwiedzanie z przewodnikiem połączone z grą tematyczna. LaserArena.
Wizyta w Arboretum SGGW. Spacer po Arboretum z przewodnikiem daje możliwość poznania ciekawych gatunków drzew i krzewów, rosnących na terenie ogrodu. Łódź – prelekcja edukacyjna dostosowana do wieku dzieci na terenie łódzkiego zoo.
Panoramiczny objazd Łodzi (m.in. przejazd obok łódzkiej „Filmówki” i Muzeum Kinematografii. ) Wizyta w dzielnicy Księży Młyn, będąca niegdyś własnością K.G.Scheiblera. Spacer z przewodnikiem po najsłynniejszej ulicy Łodzi PIOTRKOWSKIEJ (wille, kamienice, słynne pomniki, kościoły, dzieje rodzin fabrykanckich, ławeczka Tuwima, Aleja Gwiazd, Grand Hotel, Fortepian Rubinsteina). Wizyta w Pałacu Poznańskiego – Muzeum Miasta Łodzi- spacer z przewodnikiem po pałacu, który posłużył jako scenografia do jednego z najsłynniejszych filmów Andrzeja Wajdy ,,Ziemia Obiecana”.
Zwiedzanie miasta w formie gry miejskiej pt. Magiczna Łódź – szlakiem łódzkich legend – podczas gry będziemy zwiedzać ciekawe zabytki miasta oraz mniej znane zakątki łącząc wszystko z integracją. Wizyta w Muzeum Fabryki w Łodzi. Gra-warsztat: „Miasto w mieście”- czyli próba stworzenia własnego przedsiębiorstwa.
Udział w grze miejskiej na terenie miasta pt. JAK TO DZIAŁA? eksploruj miasto w niecodzienny sposób poznając ciekawe miejsca. Wszystko połączone z zajęcia integracyjne w postaci turniejów drużynowych np. Olimpiada sportowa i Laser Tag Arena.
Lublin – wizyta w Podziemnej Trasie Turystyczne. Spacer po mieście z pilotem. Kozłówka – wizyta w Muzeum Zamoyskich- zwiedzanie z przewodnikiem (pałac, park, powozownia, galeria socrealizmu, kaplica, wystawy czasowe).
Sugerowany program dla grup od VII klasy SP.
Pobyt na terenie Muzeum na Majdanku połączony z aktywnym udziałem młodzieży w zajęciach edukacyjnych: prezentacja multimedialna lub projekcja filmowa lub analiza źródeł historycznych;
pogadanka; zwiedzanie byłego obozu koncentracyjnego.
Wizyta w Mateczniku Mazowsze: spektakl dla dzieci i młodzieży, pt. ,,Kraina marzeń- tańce narodowe”- musical poprowadzi nas przez różne regiony Polski, ucząc dzieci szacunku do polskiej kultury ludowej. Zwiedzanie kulis Mazowsza. Wizyta w fabryce krówek.
Nieborów – zwiedzanie z przewodnikiem zespołu pałacowo – ogrodowego w Nieborowie. Wystawa Manufaktury Majoliki. Udział w warsztatach rękodzieła ludowego w łowickiej chałupie.
Sugerowany program dla grup od VII klasy SP.
Zwiedzanie Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau, byłego obozu zagłady. W trakcie pobytu przejście przez Auschwitz I: Brama „Arbeit macht frei”, Plac apelowy. Auschwitz II-Birkenau: Brama Śmierci, Rampa, Ruiny komory gazowej i krematorium nr II lub nr III , Barak dziecięcy w obozie kobiecym.
Zwiedzanie miasta z przewodnikiem: Bazylika Katedralna, opactwo pobenedyktyńskie, Wzgórze Tumskie, Muzeum Diecezjalne, Stary Rynek, nabrzeże wiślane. Rejs statkiem po Wiśle. Przejazd do Czerwińska. Zwiedzanie Bazylika Zwiastowania NMP – Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.
Zwiedzanie miasta w formie gry miejskiej: Uczestnicy podzieleni na grupy otrzymują specjalnie opracowane mapki i zestawy zadań w formie wierszowanych zagadek. Celem zabawy jest dotarcie do wyznaczonych miejsc i udzielenie odpowiedzi na pytania związane z historią miejsca lub ludzi z nim związanych. Po drodze gracze spotykają przewodników udzielających dodatkowych informacji o danym miejscu. Gra kończy się rozdaniem certyfikatu i drobnych upominków dla zwycięskiej grupy. Rejs statkiem po Wiśle.
Projekcja filmu o Poleskim Parku Narodowym, zwiedzanie Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego połączone z oglądaniem małych żółwików+ warsztat. Zwiedzanie ścieżki przyrodniczej, np. ,,Dąb Dominik”, ognisko integracyjne na zakończenie zwiedzania (dla chętnych).
Udział w lekcji na Zamku w Pułtusku na temat odpowiedniego zachowania się przy stole. Uroczysty obiad – praktyczna część szkolenia . Spacer z pilotem po rynku.
Udział w lekcji na Zamku w Pułtusku na temat odpowiedniego zachowania się przy stole. Uroczysty obiad – praktyczna część szkolenia. Zwiedzanie Zamku oraz Zbrojowni z Kasztelanem Zamkowym: wprowadzenie w świat dawny- opis kodeksu rycerskiego, prezentacja zbroi i broni z XV-XVII w. Husaria naszą dum. Zwiedzanie komnat Zamkowych.
Wizyta w Muzeum im. Jacka Malczewskiego – udział w warsztatach manualnych. Wizyta w Centrum Rzeźby Polskiej – Orońska gra terenowa + warsztat – uczestnicy poznają przestrzeń orońskiego parku. Scenariusze gier poruszają wątki przyrodnicze, historyczne i artystyczne.
Spacer po Starym Mieście: Rynek, Ratusz, Mury, Ucho Igielne, Pałac Biskupów, Collegium Gostomianum, kościół św. Jakuba, Podziemna Trasa Turystyczna, Zbrojownia Rycerska – humorystyczny spektakl. Spacer do wąwozu Królowej Jadwigi. Rejs statkiem po Wiśle.
Zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej – rodzinna miejscowość i miejsce narodzin pisarza, laureata Nagrody Nobla, jednego z najwybitniejszych polskich powieściopisarzy i publicystów. Wejście na pamiątkowy Kopiec Sienkiewicza w Okrzei. Kościół w Okrzei – fundacji prababki pisarza, miejsce jego chrztu. Cmentarz w Okrzei – mogiła Stefanii Sienkiewicz matki poety.
Szydłowiec spacer z przewodnikiem po mieście: Ratusz, Kościół św. Zygmunta, Góra Trzech Krzyży. Muzeum instrumentów ludowych na zamku. Muzeum Wsi Radomskiej – udział w lekcji na terenie skansenu: pogadanka, zajęcia manualne, zwiedzanie skansenu.
Bunkier w Konewce – wizyta na terenie byłego kompleksu niemieckich schronów. Groty Nadgórzyckie – podczas zwiedzania dowiemy się ile kwarcu znajduje się w tutejszym piasku i dlaczego jest tak bardzo unikalny. Skansen Rzeki Pilicy – zwiedzanie z przewodnikiem muzeum na wolnym powietrzu, które poświęcone jest tematyce rzeki. Spacer ścieżką przyrodniczą do rezerwatu ,,Niebieskie Źródła”.
Bunkier w Konewce – wizyta na terenie byłego kompleksu niemieckich schronów. Park linowy – przejście trasą średnią, która składa się z kilkunastu przeszkód np. most birmański, tyrolka, złośliwe belki, sieci czy most zwodzony oraz możliwość korzystania z infrastruktury obiektu. Rezerwat Niebieskie Źródła.
Zwiedzanie miasta z przewodnikiem: Rynek Staromiejski, Ratusz, Dwór Artusa, pomnik Mikołaja Kopernika, Fontanna Flisaka, Dom Kopernika, Krzywa Wieża, Mury Obronne, Spichlerze, Katedra Świętojańska. Seans w planetarium. Warsztat wypieku piernika.
Gra miejska Bunkier – Wisła – Opowiada ona o czasach II Wojny Światowej w Toruniu i generał Elżbiecie Zawadzkiej. Scenerią gry będzie obszar starówki. Będziecie działać w kilku drużynach, a na końcu połączycie zdobyte informacje dla osiągnięcia wspólnego celu. Warsztat wypieku piernika. Wejście do Bunkru – Wisła – W Bunkrze Wisła mamy możliwość przeżycia symulacji nalotu bombowego!
Sugerowany program dla grup od VII klasy SP.
Treblinka – zwiedzanie Muzeum Walki i Męczeństwa. Tykocin: spacer po mieście – Rynek, Pomnik Stefana Czarnieckiego, kościół p.w. Trójcy Świętej. Muzeum w Tykocinie – Wielka Synagoga. Zwiedzanie połączone z lekcją.
Pobyt na basenach termalnych w Uniejowie – 2h w strefie basenowej. Zwiedzanie wioski indiańskiej w przewodnikiem. Podczas pobytu: malowanie twarzy, strzelanie z łuku, strzelanie z dmuchawki, rzuty włócznią i rzutkami do celu.
Węgrów – spacer po rynku. Zwiedzanie Bazyliki Mniejszej: legendy o J. Twardowskim, tajemnice lustra Twardowskiego. Korczew n/Bugiem – spacer po parku, zwiedzanie barokowego pałacu – dawna rezydencja Wiktoryna Kuczyńskiego zwanego ,,Królem Podlasia” . Drohiczyn – spacer po historycznej stolicy Podlasia, Góra Zamkowa, Muzeum Kajakarstwa.
Wizyta w Suntago Park of Poland – 4-godzinna zabawa w strefie Jamango. Tropikalny, termalny, a może gigantyczny basen z falą? Na uczestników czeka aż kilka różnych basenów, ok. 30 zjeżdżalni wodnych.
Liw – zwiedzanie ruin zamku z przewodnikiem: Sala Rycerska, Zbrojownia, Wieża. Węgrów – rynek, Bazylika Mniejsza, Lustro Twardowskiego, VIII wieczny Zajazd Gdański, kaplica ewangelicka, nagrobki szkockie, zespół klasztorny reformatów z VIII wieku. Starawieś – zwiedzanie barokowego pałacu – dawnej rezydencji Radziwiłłów.
Żelazowa Wola – spacer po parku, wejście do Domu Urodzenia F. Chopina – wystawa stała, pawilon Preludium – wystawa czasowa. Nieborów – zwiedzanie z przewodnikiem zespołu pałacowo – ogrodowego. Arkadia : Przybytek Arcykapłana, Świątynia Diany (Miłości, Mądrości), Grota Sybilli, Grobowiec na Wyspie Topolowej, Domek Gotycki, Grobowiec Złudzeń …
Żelazowa Wola – park, Dom Urodzenia Fryderyka Chopina. Granica – Muzeum Kampinoskiego Parku Narodowego. Spacer z przewodnikiem edukacyjną ścieżką przyrodniczą w miejsca ścisłej ochrony w poszukiwaniu fauny i flory parku.
Łęczyca – zwiedzanie zamku królewskiego oraz udział w lekcji muzealnej: Regionalne wierzenia, legendy i opowieści ze szczególnym uwzględnieniem diabła Boruty. Tum – romańska kolegiata. Kwiatkówek – Skansen Ziemi Łęczyckiej.